Platynowy laur dla olsztyńskich lekarzy

2025-04-26 16:00:00(ost. akt: 2025-04-25 13:56:34)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Olsztynie

Wielki sukces specjalistów ze szpitala dziecięcego w Olsztynie. Interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem dr hab. n. med. Krzysztofa Dowgierda i prof. dr hab. n. med. Łukasza Krakowczyka odebrał podczas uroczystej gali Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Platynowy Laur "Najlepszym z Najlepszych” w kategorii „Zdrowie” za nowatorską operację rekonstrukcji twarzy przy zastosowaniu autorskiej metody rekonstrukcji żuchwy z wykorzystaniem kości strzałkowej i indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego.
"Laurem” nagradzane są osoby i instytucje, które przez swoje sukcesy przyczyniają się do promocji naszego regiony w kraju i za granicą. Wykonanie pionierskiej operacji u 14-letniej pacjentki z rzadką i ciężką wadą wrodzoną – połowiczym niedorozwojem twarzy (dyzostozą żuchwowo-twarzową) nasi specjaliści przeprowadzili w listopadzie 2024 roku.

Był to pierwszy taki zabieg w Polsce. Zespół operacyjny stanowiło kilkunastu specjalistów różnych dziedzin: chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii ogólnej i onkologicznej, anestezjologii oraz pielęgniarstwa.

— Serdecznie gratuluję całemu interdyscyplinarnemu zespołowi operacyjnemu i leczącemu kolejnego sukcesu. Dziękuję marszałkowi Marcinowi Kuchcińskiemu i kapitule za docenienie naszej pracy i jej nieustanne wspieranie. Dzięki zaawansowanym technologiom i autorskim metodom opracowanym w naszym ośrodku nasz zespół udowodnił, że nawet najbardziej złożone wady u najbardziej chorych pacjentów mogą być skutecznie leczone w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. To mnie cieszy jako dyrektora, że możemy nieść nowoczesną i zaawansowaną pomoc pacjentom z chorobami rzadkimi rejonu głowy i szyi — powiedziała dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor WSSD w Olsztynie.

Warto podkreślić, że szpital dziecięcy jest krajowym liderem w dziedzinie chirurgii głowy i szyi dzieci i młodzieży, w tym wad wrodzonych twarzoczaszki i mózgoczaszki. Jako jedyny szpital w Polsce jest powołanym przez ministra zdrowia Ośrodkiem Eksperckim Chorób Rzadkich CRANIO, należy też od 2020 r. od Europejskiej Sieci Referencyjnej CRANIO, która skupia najlepsze ośrodki z terenu Unii Europejskiej.