Nowe chodniki i bezpieczne dojście do przystanku – Osiedle Mazurskie zyska nowoczesne połączenie z Nagórkami [ZDJĘCIA]

2025-04-09 07:00:00(ost. akt: 2025-04-08 17:13:06)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dla wielu mieszkańców Osiedla Mazurskiego to więcej niż tylko droga – to codzienna trasa do pracy, szkoły, zakupów czy spaceru z rodziną. Teraz, po latach tymczasowych rozwiązań, popularne „dzikie” przejście łączące Elbląską z Krasickiego wkrótce zyska nowy, bezpieczny i funkcjonalny kształt.
W południowej części Osiedla Mazurskiego, tam gdzie dziś rozdeptana ścieżka przecina nieużytki i schodzi stromo ku ulicy Krasickiego, wkrótce powstanie nowoczesne i bezpieczne dojście – wyposażone w oświetlenie, nawierzchnię z kostki brukowej, schody z podjazdami dla wózków i pełną dostępność dla osób o ograniczonej mobilności.

Nowa trasa połączy ul. Elbląską z kluczowym skrzyżowaniem ulic Krasickiego i Murzynowskiego – miejscem, gdzie znajduje się przystanek linii tramwajowej. Inwestycja obejmie również budowę dodatkowego chodnika łączącego Elbląską z ulicami Krętą i Stefczyka – czyli z miejscem, gdzie dziś znajduje się popularne, lecz nieutwardzone przejście.

Fot. Zbigniew Woźniak

Zakres prac przewiduje m.in. projekt i wykonanie całego ciągu pieszego, instalację oświetlenia, przygotowanie podłoża, ułożenie nawierzchni oraz wykonanie schodów wraz z pochylniami na odcinku o większym spadku terenu. Łączna długość zaplanowanych odcinków to blisko 100 metrów.

Fot. Zbigniew Woźniak

Choć dziś ta trasa nosi znamiona "dzikiego przejścia”, w rzeczywistości od dekad pełni ważną funkcję komunikacyjną – łącząc Osiedle Mazurskie z Nagórkami, ogrodami działkowymi "Skanda” i "Semafor”, a także z placówkami handlowymi, przychodnią, kościołem i przystankami komunikacji miejskiej. Od powstania ul. Elbląskiej w latach 70. i rozwoju sąsiedniego osiedla Nagórki, mieszkańcy uczynili z niej naturalny szlak, pokonując go codziennie – mimo błota, śniegu i nierówności.

Szczególnego znaczenia nabrała ta ścieżka w ostatnim czasie, kiedy to w ramach tramwajowej inwestycji, wybudowano tam przystanek. Zrealizowanie projektu w obecnym kształcie pozwoli nie tylko poprawić komfort codziennego przemieszczania się, ale też umożliwi bezpieczne korzystanie z tej trasy osobom starszym i niepełnosprawnym.

Fot. Zbigniew Woźniak

Planowana infrastruktura będzie ogólnodostępna i otwarta dla wszystkich – nie tylko mieszkańców dwóch sąsiednich osiedli, ale również działkowców i spacerowiczów zmierzających w kierunku lasu miejskiego i jeziora Skanda.