Zamieszkać w wieży? Może być ciekawie

2025-04-05 08:00:54(ost. akt: 2025-04-04 14:40:56)
Kwota 3788 złotych za metr kwadratowy nieruchomości, w której można zamieszkać, może się wydawać atrakcyjna przy dzisiejszych cenach. Szkopuł w tym, że to wieża ciśnień, więc trzeba mieć i pomysł na adaptację, i duże pieniądze. Ale widoki na pewno przepiękne.
Na sprzedaż została wystawiona wieża ciśnień w Ostródzie. Zaprojektowano ją w stylu średniowiecznej baszty. Można ją kupić za 450 tysięcy złotych. Stoi na działce o powierzchni 2227 metrów kwadratowych przy ul. Drwęckiej. Otulona wysokimi, starymi drzewami góruje nad miastem. Wręcz pocztówkowy obrazek z Ostródy.

Wieżę wzniesiono na początku XX wieku, gdy studnie nie były już w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości wody rozrastającemu się miastu. Jak pisze Johannes Müller w „Dziejach Ostródy”, po szeroko zakrojonych pracach przygotowawczych w październiku 1900 roku burmistrz Albert Elwenspoek opracował szczegółowy memoriał dotyczący budowy w mieście wodociągów i kanalizacji, a następnie przedstawił go do akceptacji ostródzkim rajcom. W rezultacie 17 października 1901 roku miejscy radni zatwierdzili tę inwestycję, prezes rejencji pruskiej 28 listopada 1901 roku wydał zezwolenie na budowę wodociągu, a 12 czerwca 1902 roku miasto zatrudniło berlińską firmę Davida Grovego jako jego wykonawcę. Honorarium ustalono na 370 tysięcy marek. Ostródzkie wodociągi uruchomiono 10 lutego 1903 roku.

W ofercie biura nieruchomości Freedom jest od września 2024 roku.

— Jest pewne zainteresowanie — mówi Tomasz Ilasz z Freedom. — Jednak tu potrzebne są i pomysł na zaadaptowanie, i duże środki na realizację. Dziś z wieży zostały już tylko mury. Jednak warto podkreślić, że wieża znajduje się w centrum miasta, na pięknej działce. To duży atut.

Miasto może i chętnie by odkupiło zabytek z prywatnych rąk, ale — jak się dowiedzieliśmy — nie ma na to wystarczających środków w budżecie.

Zabytkowe wieże na sprzedaż

Okazuje się, że w naszym regionie wież na sprzedaż jest więcej. W Iławie można kupić w pakiecie stojące przy dworcu kolejowym dwie wieże ciśnień. Cena wynosi 550 tysięcy złotych, czyli 5340 złotych za metr kwadratowy. Jak zapewnia biuro nieruchomości, „ta nietuzinkowa oferta to połączenie bogatej historii, industrialnej architektury i ogromnego potencjału inwestycyjnego”.

Pierwsza wieża jest nawet starsza od tej w Ostródzie, bowiem została wzniesiona w 1871 roku. Druga, zbudowana w 1915 roku, to przykład unikalnej konstrukcji z charakterystycznym stalowym zbiornikiem. Teren wokół wież wyklucza rozbudowę, ale oferuje wystarczająco dużo przestrzeni na aranżację infrastruktury, takiej jak parking, ogród lub strefa rekreacyjna.

Podobnie jest w Kętrzynie. Tam wieża ciśnień jest wystawiona na sprzedaż za 209 900 złotych, czyli 927 złotych za metr kwadratowy.

„Wieża została wybudowana w 1898 roku i została opisana na planie pełnego koła z ośmioboczną podstawą. Murowany trzon wieży został podzielony na 7 kondygnacji, w tym podpiwniczenie, a najwyższa kondygnacja została przesklepiona bezpośrednio stalową kopułą. Nad centralną częścią kopuły umieszczono dość szeroką formę latarni — oparty na planie okręgu belweder, zamknięty również kopułą, zwieńczoną strzelistą iglicą. W latarni znajduje się wyjście, które prowadzi na niewielką galerię widokową, z której można podziwiać panoramę miasta” — czytamy w opisie.

Wieża ma wysokość około 38 metrów i stoi na działce o powierzchni 968 metrów kwadratowych.

— To druga wieża ciśnień, jaką mam w swojej ofercie — mówi Damian Linkner z biura nieruchomości Home Link. — Pierwsza, w Dąbrównie, znalazła już nabywcę. Została wcześniej zaadaptowana na lokal mieszkalny w dobrym standardzie. Posiada pięć kondygnacji, a na samej górze urządzony został duży pokój dzienny. I jest w pięknej lokalizacji.

Trzeba mieć pomysł
Przykładem udanej adaptacji zabytkowej wieży ciśnień, poza funkcją mieszkalną, jak w Dąbrównie, jest Morąg. Tam prywatny inwestor kupił zabytkową wieżę z 1906 roku, o wysokości 25 metrów, zbudowaną z czerwonej cegły i z dachem pokrytym ceramiczną dachówką.

Otworzył w niej Cafe&Bistro „Wieża ze smakiem“. Obecnie lokal jest do wynajęcia.
Podobne budowle na świecie cieszą się dużym zainteresowaniem. Stały się przykładami nowoczesnej modernizacji. W Berlinie wieża przemieniła się w przestrzeń coworkingową, chętnie wykorzystywaną do pracy biurowej, głównie przez freelancerów. W wieży ciśnień w Poznaniu powstały luksusowe lofty. Tego typu budynki przyciągają inwestorów, stając się ekskluzywnymi hotelami, restauracjami czy galeriami sztuki.

bcl