Kolejne olsztyńskie podwórka odzyskają blask
2025-04-05 18:00:44(ost. akt: 2025-04-04 14:46:20)
Zamiast parkujących samochodów na podwórkach pojawi się zieleń i instalacje artystyczne. To kolejna edycja programu Podwórka z Natury.
To już dziewiąta edycja programu Podwórka z Natury, która właśnie wchodzi w fazę realizacji. W tym roku rekrutacja była trochę dłuższa; decyzją prezydenta Olsztyna ogłoszony został dodatkowy dwutygodniowy nabór, w którym wpłynęły 3 zgłoszenia.
— Powołana komisja dokonała wnikliwej oceny warunków oraz możliwości zagospodarowania i wybrała do udziału w programie 2 podwórka: przy ul. Limanowskiego 31 oraz przy ul. Warmińskiej 6a. Rozstrzygnięty został także konkurs na wybór organizacji pozarządowej. W tym roku w koordynacji i organizacji programu Podwórka z Natury urząd miasta jest wspierany przez Towarzystwo Miłośników Olsztyna — informuje Patryk Pulikowski, rzecznik ratusza.
Tu na razie jest klepisko
Mieszkańcy kamienic na zapleczu ul. Mazurskiej zgodnie oceniają obecny wygląd ich podwórka.
— To klepisko połączone z dzikim parkingiem samochodowym. W tym ostatnim przypadku to klasyczny obraz sytuacji panującej w śródmieściu. Kierowcy uciekają w ten sposób ze strefy płatnego postoju. Niestety, odbywa się to naszym kosztem, bo zabierana jest nam przestrzeń — mówi jeden z lokatorów.
Jak zapowiadają ratuszowi urzędnicy, teraz zgodnie z harmonogramem programu już w tym tygodniu odbędą się spotkania warsztatowe z grupami sąsiedzkimi, na których studenci kierunku architektura krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będą inspirować, a następnie pomagać mieszkańcom w zaplanowaniu zmian we wskazanych przez nich przestrzeniach.
Podobnie jak w poprzednich latach, Olsztyn przeznaczy na realizację planowanych działań 60 tysięcy złotych. Z tych pieniędzy będzie można sfinansować nasadzenie zieleni i wykonanie nawierzchni oraz małej architektury, a także innych elementów wystroju przestrzeni, takich jak murale, rzeźby czy instalacje artystyczne.
Zacieśnienie sąsiedzkich więzi
Do tej pory podwórka z natury urządzone zostały m.in. na osiedlu Zatorze. A dokładniej przy ul. Żeromskiego 34, ul. Limanowskiego 4-12 oraz u zbiegu ul. Puszkina, Żeromskiego i Jagiellońskiej. To także tereny przy ul. Jagiellońskiej 51, w narożniku ul. Ratuszowej i Marii Curie-Skłodowskiej i przy ul. Mazurskiej. Celem programu jest nie tylko odnowienie publicznej przestrzeni.
To także zacieśnienie sąsiedzkich więzi. Polega to na zaproszeniu mieszkańców do współdecydowania o wyglądzie przestrzeni w otoczeniu ich miejsca zamieszkania. W pierwszym etapie programu mieszkańcy pracują nad koncepcją zagospodarowania podwórka, w kolejnym odbywa się wspólna realizacja prac. Przy okazji tych projektów uporządkowane zostały sprawy związane z parkowaniem samochodów.
gs
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez