Budowa olsztyńskiej Instalacji w Top Inwestycjach Komunalnych 2025
2025-03-06 09:00:00(ost. akt: 2025-03-05 16:48:01)
Inwestycja z Olsztyna wkracza do finału prestiżowego konkursu Top Inwestycje Komunalne 2025! Budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Frakcji Energetycznej z Odpadów (ITPO) to nowoczesny projekt, który nie tylko zrewolucjonizuje sposób zarządzania odpadami, ale także przyczyni się do czystszego powietrza i stabilizacji kosztów ciepła. Dzięki innowacyjnej technologii Olsztyn może stać się liderem ekoinwestycji
Konkurs Top Inwestycje Komunalne ma za zadanie wskazanie skali inwestycji komunalnych i ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców.
— W konkursie doceniamy tych, którzy dzięki odważnym prorozwojowym decyzjom inwestycyjnym stają się liderami środowiska, wyznaczają trendy — informują organizatorzy.
— W konkursie doceniamy tych, którzy dzięki odważnym prorozwojowym decyzjom inwestycyjnym stają się liderami środowiska, wyznaczają trendy — informują organizatorzy.
Ty razem wśród finałowej dziesiątki znalazła się inwestycja z Olsztyna.
— Z ogromną radością informujemy, że Budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Frakcji Energetycznej z Odpadów w Olsztynie została nominowana do prestiżowego konkursu Top Inwestycje Komunalne 2025! — czytamy na stronie MPEC Olsztyn.
Teraz spośród wybranych inicjatyw, Rada Konsultacyjna wybierze 10 laureatów, a nagrody zostaną oficjalnie wręczone podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Przypomnijmy, ITPO to zaawansowany technologicznie obiekt, który w procesie termicznego przekształcania odpadów komunalnych, niezdatnych do recyklingu, generuje energię cieplną i elektryczną. Dzięki rocznej wydajności przetwarzania 100 tys. ton odpadów, energia odzyskana w ITPO pozwoli na pokrycie około 35 proc. zapotrzebowania Olsztyna na ciepło przy dodatkowej produkcji ponad 64 tys. MWh energii elektrycznej.
Kluczowym efektem ekologicznym inwestycji jest wyeliminowanie składowania odpadów oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym: metanu składowiskowego, dwutlenku węgla, tlenków siarki, azotu czy pyłów. Instalacja oczyszczania spalin to najważniejszy element tej inwestycji oparty o najnowocześniejsze technologie. Instalacja w Olsztynie będzie spełniać bardziej restrykcyjne normy emisyjne, niż pozostałe, funkcjonujące tego typu instalacje w kraju - przekazały w komunikacie MPEC i Dobra Energia dla Olsztyna. Dodano, że praktyczna korzyść dla mieszkańców to czystsze powietrze, a także stabilizacja kosztów ciepła i gospodarki odpadami.
Całkowita wartość projektu wyniosła 883,7 mln zł. Projekt był realizowany przy wsparciu środków unijnych w wysokości 233,3 mln zł. Pozostałą część finansowania zapewnił partner prywatny. W finansowanie projektu zaangażowane były polskie i zagraniczne banki komercyjne: Bank Ochrony Środowiska, mBank, Kommunalkredit, Erste, Standard Chartered a także Polski Fundusz Rozwoju oraz Fundusz Meridiam, który jest udziałowcem spółki Dobra Energia.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez