Przedszkole w zgodzie z ekologią i blisko natury

2025-03-02 16:00:00(ost. akt: 2025-02-28 14:23:11)
W Starych Jabłonkach w gminie Ostróda zakończono rozbudowę i modernizację przedszkola samorządowego. Obiekt powstał w technologii prefabrykowanych modułów drewnianych, gwarantujących trwałość, niskie zużycie energii oraz dbałość o ekologię. Wykorzystane materiały korzystnie wpływają również na dobrostan dzieci i pracowników placówki.
Prace zakończono w ciągu 9 miesięcy w latach 2024 i 2025. Zostały podzielone na dwa etapy, z których pierwszy trwał 5, a drugi – 4 miesiące.
— Na to zadanie, czyli „Rozbudowę i modernizację Przedszkola Samorządowego w Starych Jabłonkach” gmina otrzymała dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład — mówi Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda. — Wartość całkowita inwestycji wynosi 7,6 mln złotych, w tym wkład własny naszej gminy to 1,14 mln złotych. Wybudowana została nowa dydaktyczna część przedszkola, która jest połączona łącznikiem z częścią socjalną. Całość została zmodernizowana.

Autorem projektu i wykonawcą inwestycji jest Grupa EKOINBUD z Gdańska.
— Realizacja w Starych Jabłonkach wymagała od nas przede wszystkim dobrej organizacji pracy – mówi Mariusz Janczarek, project manager Grupy EKOINBUD. — Wynikało to z faktu, że projekt należało zrealizować w sposób umożliwiający nieprzerwane funkcjonowanie placówki. Pierwszy etap polegał więc na wybudowaniu zupełnie nowej części o powierzchni 440 mkw., do której następnie przeniesiono personel wraz z dziećmi. Drugi etap obejmował natomiast modernizację już istniejącej części o powierzchni 175 mkw., której znaczną powierzchnię zajmowała przestrzeń kuchenna. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w tego typu projektach, prace udało się zrealizować zgodnie z przyjętym harmonogramem.


Obiekt powstał w technologii prefabrykowanych modułów drewnianych, gwarantujących trwałość, niskie zużycie energii oraz dbałość o ekologię. Dopełnieniem było zastosowanie systemu ogrzewania bazującego na powietrznej pompie ciepła, wspomaganego panelami fotowoltaicznymi o mocy 40kW i magazynem energii.

— Głównym założeniem projektu było wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz wełny drzewnej jako materiału izolacyjnego ścian zewnętrznych i stropu — mówi Tomasz Balcerowski, prezes Grupy EKOINBUD. — Zasadniczym atutem zastosowania drewna w naszej technologii modułowej jest pełna dyfuzyjność, skutkująca "oddychaniem ścian”, co pozwala na wytworzenie prozdrowotnego mikroklimatu, dzięki czemu budynek korzystnie wpływa na dobrostan dzieci i pracowników, a do tego ma doskonałe właściwości regulacji temperatury we wnętrzach i utrzymania komfortu użytkowników.


— Nie bez przesady będzie jeśli powiem, że to przedszkole na miarę XXI wieku — mówi Bogusław Fijas. — Obok jest ładny plac zabaw, blisko jezioro i las. Komfortowe warunki dla edukacji najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Obecnie do przedszkola uczęszcza 52 dzieci, docelowo może ich być sto, czyli cztery grupy 25-osobowe. To największe przedszkole na terenie naszej gminy.
Do przedszkoli gminnych, także tego nowoczesnego w Starych Jabłonkach, uczęszczają również dzieci spoza gminy Ostróda. Zawsze jest możliwość ich przyjęcia, bo wolne miejsca są.
— Jeśli tylko mamy miejsce to przyjmujemy — dodaje wójt. — W przedszkolu w Starych Jabłonkach już są dzieci, których rodzice na przykład dojeżdżają do pracy w Olsztynie. Po drodze zawożą dzieci do przedszkola. Poza tym, to żadna odległość, bo z Ostródy jedzie się tam 12 minut.

Źródło: Gazeta Olsztyńska