Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu coraz bliżej

2025-01-22 12:00:00(ost. akt: 2025-01-22 12:19:20)
Wizualizacja Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu

Wizualizacja Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Blisko dwadzieścia osób wzięło udział w spotkaniu zespołu roboczego do spraw budowy Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu, które odbyło w Urzędzie Gminy Dywity. Rozmowy dotyczyły planów realizacji kolejnych etapów prac.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Gminy Dywity, którym przewodniczyli Agnieszka Sakowska-Hrywniak – wójt Gminy i sekretarz Waldemar Szydlik. Stronę Powiatu Olsztyńskiego reprezentowali Piotr Zabuski – dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Lokalnego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie, Katarzyna Grzybowska – dyrektor tutejszego Wydziału Gospodarowania Nieruchomościami oraz pracownicy starostwa. Nie mogło zabraknąć Krzysztofa Włodarskiego – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach oraz przedstawicielki Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach w osobie Małgorzaty Nowakowskiej.

Podczas spotkania mowa była m.in. o utworzeniu filii Szkoły Podstawowej w Dywitach w projektowanym budynku w Wadągu, a konkretnie o oddziałach klas I-III. Poruszona została sprawa konieczności uregulowania stanu prawnego nieruchomości po zakończeniu projektu, uzbrojenia terenu.

Istotną kwestią był sposób finansowania nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi.

Na jakim etapie znajduje się inwestycja?
We wrześniu 2024 r. została podpisana umowa z firmą JPD Sp. z o.o. z Grudziądza, która już przystąpiła do opracowania dokumentacji projektowej dla całej inwestycji.

Zakończenie I etapu zadania, czyli zaprojektowanie całej inwestycji oraz budowa brył trzech obiektów do stanu surowego (Szkoły Muzycznej, Ośrodka Kultury i Sali Warmińskich Inicjatyw Kulturalno-Muzycznych) planowane jest na marzec 2027 r.

Przypomnijmy, że Powiatowo-Gminne Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Wadągu w gm. Dywity, które tworzyć będą trzy spójne architektonicznie obiekty, w którym funkcjonować będą: Samorządowa Szkoła Muzyczna, Gminny Ośrodek Kultury, Sala Warmińskich Inicjatyw Kulturalno-Muzycznych, Biblioteka Publiczna, Galeria Twórczości Warmińskiej, sale warsztatowe, zarządzane będą przez samorządy: Powiatu olsztyńskiego i gminy Dywity.

Ta jedna z najważniejszych inwestycji samorząd powiatu olsztyńskiego ostatnich lat wynika przede wszystkim z trudnej sytuacji lokalowej powiatowej szkoły muzycznej, która od początku swojego istnienia „gnieździ się” w wynajmowanych obiektach (np. funkcję jej sali koncertowej pełni sala konferencyjna UG w Dywitach). Nowy, dedykowany obiekt umożliwi kształcenie dzieci w komfortowych warunkach, a placówce da możliwość poprawi jakość edukacji, rozwój i ubiegania się o status szkoły referencyjnej.

W trudnej sytuacji lokalowej jest też Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach, który w najbliższych latach straci swoją siedzibę, gdyż znajduje się ona na trasie projektowanej drogi dojazdowej do obwodnicy Olsztyna. Przeniesienie do Centrum nie tylko pozwoli na jego dalsze funkcjonowanie, ale także na poszerzenie oferty wydarzeń kulturalnych, koncertów, warsztatów, półkolonii itp.

Na inwestycji skorzysta również gminna biblioteka, która obecnie mieści się w piwnicy szkoły podstawowej. Scalenie jej z obiektem zwiększy dostępność księgozbioru, stworzy warunki do spotkań z autorami książek, ułatwi stworzenie mediateki.

Przewidziany w Centrum nowy podmiot na mapie kulturalnej powiatu – Galeria Twórczości Warmińskiej będzie miejscem promowania działalności twórców z całego regionu i organizowania spotkań integrujących środowiska społeczne Warmii. Sala Warmińskich Inicjatyw Kulturalno-Muzycznych będzie wpisywać się w potrzeby szkoły muzycznej i ośrodka kultury, będzie też miejscem działania na rzecz rozwoju Szlaku Świętej Warmii jako projektu rozwojowego województwa.