Posłowie reagują na słowa Zełeńskiego

2025-01-16 13:43:24(ost. akt: 2025-01-16 13:51:41)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

W świetle sceny politycznej ostatnio znalazły się słowa, które Wołodymyr Zełeński przekazał kandydatowi na prezydenta Polski popieranego przez PiS, czyli Karola Nawrockiego. Na słowa ukraińskiego przywódcy zareagowali w sieci politycy Prawa i Sprawiedliwości
Podczas swojej wizyty w Polsce Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, odniósł się do kwestii związanych z członkostwem Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej. Jego słowa były odpowiedzią na stanowisko Karola Nawrockiego, kandydata na prezydenta wspieranego przez PiS, który wielokrotnie podkreślał, że Ukraina powinna spełnić określone warunki, zanim dołączy do zachodnich sojuszy. Nawrocki argumentował, że kluczowe jest m.in. rozwiązanie spornych kwestii historycznych, takich jak ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej.

Zełenski, w rozmowie z kilkoma polskimi redakcjami, wyraził opinię, że brak Ukrainy w NATO i UE będzie stanowił zagrożenie również dla Polski. Jak podkreślił, w przypadku dalszej rosyjskiej ekspansji Polska stanie się kolejnym celem Moskwy. Dodał również, że osoby takie jak Karol Nawrocki będą musiały osobiście bronić swojego kraju, jeśli Ukraina nie otrzyma wsparcia.

Słowa ukraińskiego prezydenta wywołały ostry sprzeciw wśród polityków związanych z PiS i innymi konserwatywnymi środowiskami. Poseł Janusz Kowalski oskarżył Zełenskiego o ingerencję w polską kampanię prezydencką, zarzucając mu wspieranie opozycyjnego kandydata Rafała Trzaskowskiego. Natomiast Dariusz Matecki stwierdził, że kraj, który upamiętnia osoby odpowiedzialne za zbrodnie na Polakach, nie ma miejsca w cywilizowanym świecie.

Równocześnie Karol Nawrocki, komentując stanowisko Zełenskiego, podkreślił, że jego sprzeciw wobec członkostwa Ukrainy w NATO i UE nie wynika z braku solidarności z tym krajem, ale z potrzeby rozliczenia trudnych kwestii historycznych. Jak zaznaczył, ekshumacja ofiar zbrodni wołyńskiej to warunek niezbędny dla dalszej współpracy.

Kwestie historyczne były także tematem rozmów prezydentów Polski i Ukrainy. Andrzej Duda podkreślił, że dialog dotyczący ekshumacji i poszukiwań szczątków ofiar jest kontynuowany. Oba kraje wyraziły nadzieję na stopniowe rozwiązywanie tych trudnych spraw, które przez lata były źródłem napięć w relacjach polsko-ukraińskich.

Źródło: Interia