Jedyna taka atrakcja w regionie stanęła w olsztyńskim Parku Nagórki-Jaroty [ZDJĘCIA]
2025-01-02 18:30:00(ost. akt: 2025-01-02 16:09:49)
Olsztyński Park Nagórki-Jaroty wzbogacił się o nową atrakcję. Powstała tam instalacja znana z popularnego programu Ninja Warrior. Korzystać z niej mogą wszyscy.
Park Nagórki-Jaroty wyrósł dookoła zbiornika retencyjnego, który powstał na prawie czterech hektarach ziemi przy al. Sikorskiego i ul. Paukszty w Olsztynie. Ta miejska inwestycja została zrealizowana głównie z praktycznych względów: zminimalizowania ryzyka zalania okolicznych ulic i piwnic przy obfitych opadach i zapewnienia wody do wykorzystania przez służby miejskie do pielęgnacji zieleni i strażaków przy akcjach gaśniczych.
Powstanie zbiornika stworzyło szansę, którą wykorzystali dwaj olsztyńscy radni i społecznicy: Łukasz Łukaszewski i Paweł Klonowski. Dzięki środkom z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego doprowadzili do powstania parku, który co roku się rozwija i zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników aktywnego spędzania czasu. Dzięki wygraniu dwóch edycji OBO dookoła zbiornika retencyjnego udało się zbudować ścieżki pieszo-rowerowe, ławki, drewniane podesty, miejsce na grilla, place zabaw i wiele, wiele innych.
— Historia parku między Nagórkami a Jarotami sięga 2016 roku, kiedy to udało nam się wynegocjować przeznaczenie tych terenów pod miejską zieleń, zamiast sprzedać tą ziemię deweloperom — mówi radny Łukasz Łukaszewski.
Park z roku na rok staje się coraz piękniejszy i lepiej wyposażony. Oświetlone alejki umożliwiają aktywny wypoczynek także po zmierzchu. Miejsce tętni życiem cały rok. Przykład parku Nagórki-Jaroty pokazuje, że budżet obywatelski da się wykorzystać nie tylko do "małych inwestycji", ale także tych, które pozwolą wybudować duże rzeczy.
Park ma także znaczny wpływ na olsztyńską zieleń. Dzięki tym terenom każdego roku w mieście przybywa nowych drzew, które za kilka lat będą górowały nad okolicznymi domami. Od początku zgłaszania projektu do budżetu obywatelskiego na terenach przy al. Sikorskiego zasadzono ponad 150 drzew, a liczba ta stale rośnie.
— Podczas rozmów z mieszkańcami usłyszałem, że w Olsztynie brakuje miejsc do uprawiania sportu typu parkour, więc wspólnie wpadliśmy na pomysł wybudowania w parku instalacji znanej z popularnego programu Ninja Warrior, w którym uczestnicy na czas pokonują skomplikowane przeszkody.
Tor Ninja Warrior został wykonany przez firmę, która specjalizuje się w produkcji i montażu tego typu instalacji i ma na swoim koncie wiele udanych projektów. Koszt całej inwestycji wraz z utwardzeniem placu i budową alejki łączącej istniejące już ścieżki w parku z nowym obiektem to ponad 635 tys. zł.
— Tor Ninja Warrior właśnie został oddany do użytku. Każdy znajdzie coś dla siebie, od dzieci po osoby starsze — mówi Łukasz Łukaszewski.
Wykonawcą Toru Ninja Warrior był Krzysztof Wejknis. — Oddany właśnie tor to jedyna taka atrakcja w województwie. Podobne znajdują się m.in. w Gdańsku i Warszawie. Znajduje się w nim ścianka wspinaczkowa dla dzieci, ale także elementy wymagające dla osób zajmujących się takimi zręcznościami profesjonalnie. Będzie to miejsce dla ćwiczeń i zawodów dla pasjonatów z całej Polski — mówi Wejkins.
gs
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez