Grupa cyberprzestępców rozbita przez olsztyńskich funkcjonariuszy. 65 osób usłyszało zarzuty

2024-12-12 20:00:00(ost. akt: 2024-12-12 14:38:21)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: policja

Trzy osoby podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się oszustwami na masową skalę zatrzymali funkcjonariusze olsztyńskiego wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W trwającym od ponad roku śledztwie zarzuty usłyszało 65 osób.
CBZC poinformowało w czwartek (12 grudnia), że w ramach tego śledztwa zatrzymało trzech mężczyzn pełniących istotną rolę w przestępczej strukturze. Decyzją sądu na trzy miesiące trafili oni do aresztu tymczasowego.

— Członkowie tej grupy dopuszczali się przestępstw polegających na oszustwach na masową skalę poprzez podawanie się za pracownika banku, oszustw związanych z platformami inwestycyjnymi czy kampanii phishingowych przy wykorzystaniu SMS-ów z załączonym fałszywym linkiem — podało w komunikacie CBZC.

Do zatrzymań osób „stanowiących ścisłe kierownictwo przestępczej struktury” doszło na początku grudnia. W Warszawie i w Poznaniu funkcjonariusze wydziału CBZC w Olsztynie przy wsparciu policyjnych kontrterrorystów zatrzymali trzech mężczyzn i dokonali przeszukań ich miejsc zamieszkania, ujawniając „istotny materiał dowodowy”.

Zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, gdzie usłyszeli zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i licznych oszustw.

CBZC podało, że prowadzone od ponad roku śledztwo w sprawie „międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej o szerokim spektrum działalności” pozwoliło dotychczas na ustalenie i przedstawienie zarzutów 65 osobom na różnych szczeblach przestępczej struktury. Były to osoby zakładające i przekazujące swoje rachunki bankowe, rekruterzy pozyskujący takie konta i osoby zarządzające tym procederem w skali ogólnokrajowej.

Służby znalazły kilkudziesięciu pokrzywdzonych, którzy utracili niejednokrotnie oszczędności całego życia. Straty te sięgają blisko 2,5 mln zł. Zabezpieczyły mienie należące do podejrzanych i sprzęt elektroniczny służący do popełniania przestępstw, w tym telefony i komputery.

— Śledztwo jest wynikiem połączenia wielu postępowań z różnych jednostek policji z całego kraju, jest ono rozwojowe i planowane są kolejne zatrzymania — poinformowało CBZC.

Źródło: PAP/red.