Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozdał granty dla kół naukowych. Kto znalazł się w gronie zwycięzców?

2024-12-06 09:00:00(ost. akt: 2024-12-05 13:09:26)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: UWM

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się coroczne wręczenie Studenckich Grantów Rektora, polegające na przekazaniu dofinansowań dla kół naukowych.
Specjalne środki na wsparcie działalności badawczej studenckich kół naukowych zostaną przekazane przez władze UWM po raz szósty. Eksperci, którzy dokonywali oceny wniosków, zwracali uwagę m.in. na innowacyjność wskazanego pomysłu, wartość celów projektu i jego wpływ na otoczenie, deklarowane rezultaty czy interdyscyplinarność.

— Zainteresowanie było podobne jak w poprzednich latach. Może wpłynęło trochę mniej projektów, ale za to są bardzo interesujące, wielowymiarowe i z różnych dziedzin nauki. Do sfinansowania skierowanych zostało osiem projektów badawczych. Uczelnia przeznaczy na ten cel blisko 80 tysięcy złotych — mówił w rozmowie z Radiem UWM FM prorektor ds. studenckich UWM prof. Sławomir Przybyliński.

Komisja zakwalifikowała do finansowania:

1. Międzywydziałowe Koło Naukowe Biochemii Medycznej – „Polimorfizm rs12794714 w genie cytochromu CYP2R1 i jego związek z poziomem białka CYP2R1 u pacjentów autystycznych”

2. Koło Naukowe Biotechnologów – „Jak geny wpływają na smak? Badanie polimorfizmów w genach związanych z odczuwaniem smaku kwaśnego i gorzkiego (TAS2R38 – rs713598, CA6 – rs2274333, KCNJ2 – rs236514) i nawyków żywieniowych w społeczności akademickiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz mieszkańców Olsztyna”

3. Studenckie Koło Naukowe Chemików – „AtmoPlast – Badanie wpływu warunków atmosferycznych na stabilność wybranych polimerów i powstawanie cząstek mikroplastiku”

4. Studenckie Koło Naukowe Biochemii i Biologii Molekularnej w Parazytologii „Paradise” – „Pasożyty a kontrola stanu zapalnego u żywiciela: pęcherzyki zewnątrzkomórkowe nicienia pasożytniczego Anisakis simplex w roli regulatora ścieżki sygnałowej NLRP3”

5. Naukowe Koło Pszczelarskie „Dzikie pszczoły” – „Wpływ materiału użytego do konstrukcji uli na zawartość cząsteczek mikroplastiku w produktach pszczelich”

6. Studenckie Koło Naukowe Analityki i Zarządzania Publicznego – „Teoretyczne i empiryczne determinanty partycypacji społecznej i politycznej młodzieży”

7. Studenckie Koło Naukowe Lingwistyki w biznesie – „Obraz dawnego i współczesnego Kortowa w ujęciu lingwistyczno-kulturowym”

8. Studenckie Koło Naukowe Robotów Mobilnych – „Symulator samochodowy wykorzystujący Napęd Capstana (Capstan Drive)”

Aby skutecznie wnioskować o Studencki Grant Rektora, nie trzeba być kołem z wieloletnim doświadczeniem. Udowadnia to SKN Biochemii i Biologii Molekularnej w Parazytologii „Paradise”.

– Otrzymanie Studenckiego Grantu Rektora to dla naszego koła ogromna szansa na rozwój naukowy i praktyczne doświadczenie zarówno w badaniach, jak i w pracy w laboratorium. Dzięki dofinansowaniu możemy zaangażować się w projekt na wysokim poziomie i – mamy nadzieję – przygotować publikację naukową. Jesteśmy bardzo młodym kołem, bo działamy dopiero od października, dlatego też jest to dla nas ogromne wyróżnienie i możliwość owocnego startu naszej działalności — powiedziałą Magdalena Stawicka, przewodnicząca SKN Biochemii i Biologii Molekularnej w Parazytologii „Paradise”.

I wyjaśnia: — Nasze badania dotyczą wpływu pęcherzyków zewnątrzkomórkowych – małych struktur uwalnianych przez pasożyta Anisakis simplex – na procesy zapalne u człowieka. Pasożyt ten występuje w rybach morskich i może zainfekować ludzi, jeśli spożywają surowe lub niedogotowane ryby. Chcemy sprawdzić, czy pęcherzyki wydzielane przez tego nicienia mogą modyfikować działanie inflamasomu NLRP3 – kluczowego kompleksu białkowego odpowiedzialnego za reakcję zapalną w organizmie. Badania przeprowadzimy na komórkach nabłonka jelitowego, analizując m.in. produkcję cytokin prozapalnych. Nasze wyniki mogą pomóc lepiej zrozumieć, jak pasożyty wpływają na układ odpornościowy, co może być przydatne w opracowaniu nowych metod terapii.

Do swojego projektu komisję konkursową przekonało w tym roku także Studenckie Koło Naukowe Robotów Mobilnych z Wydziału Nauk Technicznych.

— Opracujemy nowy symulator jazdy z wykorzystaniem technologii Capstan Drive, który zastąpi dotychczasowy, zbudowany przez naszego studenta. Chociaż obecny symulator od wielu lat promuje Wydział Nauk Technicznych i przyciąga uwagę odwiedzających, to ma pewne ograniczenia – nie jest mobilny i jest duży. Dodatkowo wymaga częstego serwisowania — wyjaśnił dr inż. Michał Kozłowski, adiunkt na Wydziale Nauk Technicznych UWM oraz opiekun koła.

Naukowiec przypomina, że wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak Capstan Drive, zwiększy płynność ruchu i uprości konstrukcję. Dzięki temu, symulator będzie dostarczał użytkownikom bardziej realistyczne doznania.

— Uczestnictwo w projekcie wzbogaci umiejętności praktyczne naszych studentów. Ich zaangażowanie w projektowanie, budowanie i testowanie zaawansowanego symulatora, przyczyni się do ich dalszego rozwoju zarówno naukowego, jak i zawodowego — podkreślił dr Kozłowski.

Wśród laureatów szóstej edycji Studenckiego Grantu Rektora znalazło się Koło Naukowe Analityki i Zarządzania Publicznego z Wydziału Nauk Społecznych UWM. Koło skupia studentów tego kierunku, ale współpracują także np. z politologami. Projekt „Teoretyczne i empiryczne determinanty partycypacji społecznej i politycznej młodzieży” dotyczy badań społecznych.

— Przeprowadzimy badania wśród młodzieży w szkole średniej w Mrągowie. Będą dotyczyły tego, jak ważna jest dla nich aktualnie polityka i angażowanie się w nią. Jednym z rezultatów, które chcielibyśmy osiągnąć, jest zachęcenie tej młodzieży do zaangażowania w politykę. Będziemy przeprowadzać także badania ankietowe wśród studentów politologii, pytając nie tylko o to, jak ważna jest dla nich polityka dzisiaj, ale także, jak oceniają swoje zaangażowanie polityczne z czasów szkoły średniej. Wartością dla nas jako członków koła i początkujących naukowców będzie zdobycie doświadczenia w przeprowadzaniu takich badań społecznych, bo nigdy tego nie robiliśmy — powiedziała Julia Przerwa, wiceprzewodnicząca koła odpowiedzialna za złożenie projektu.

Studentka zaznacza, że członkowie koła chcieliby sprawdzić zaangażowanie w politykę bierne i czynne, czyli to, czy badani są zainteresowani zarówno głosowaniem, jak i kandydowaniem.

— Od angażowania się w wybory szkolne wszystko się zaczyna. Chcielibyśmy zbadać, jakie są czynniki wpływu na zainteresowanie się polityką, czy znaczenie ma np. środowisko, przekonania młodzieży — dodała przedstawicielka koła.

W konkursie Studencki Grant Rektora o wsparcie finansowe swoich badań mogą starać się wszystkie studenckie koła naukowe działające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Kwalifikacja projektów odbywa się w kilku obszarach obejmujących następujące dziedziny:

- dziedzina nauk humanistycznych, dziedzina nauk społecznych, dziedzina nauk teologicznych, dziedzina sztuki;
- dziedzina nauk rolniczych, dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych;
- dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych;
- dziedzina nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Finansowaniu podlegają projekty:

- konstrukcyjne – projekty, których efektem są konstrukcje;
- badawcze – projekty, których efektem są wyniki badań, stanowiące materiał do przygotowania pracy naukowej;
- artystyczne – wystawy, koncerty, przygotowanie do uczestnictwa w konkursach; festiwalach i innych wydarzeniach o wysokiej randze artystycznej,
- edukacyjne – doświadczenia, pokazy naukowe.

Źródło: UWM/Radio UWM FM