Co stoi na drodze przed uporządkowaniem kubłów na olsztyńskim starym mieście?

2024-11-20 15:30:00(ost. akt: 2024-11-20 15:03:55)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyńska starówka jest niezwykle pięknym i czarującym miejscem. Według radnego Przemysława Bałdygi jest jednak jedno miejsce, które wymaga gruntownego uporządkowania, aby utrzymać walory estetyczne starówki. Co dalej zatem z pojemnikami na śmieci na ul. Asnyka i Piastowskiej?
Przemysław Bałdyga, radny Olsztyna z Prawa i Sprawiedliwości w ostatnim czasie zainterweniował u prezydenta Roberta Szewczyka w sprawie kubłów na śmieci znajdujących się na styku ul. Asnyka i Piastowskiej. Tamtejsze przejście jest popularne wśród mieszkańców i turystów kierujących się na stare miasto od strony parkingu na ul. Mochanckiego.

Zaraz przed wejściem odwiedzających starówkę witają właśnie kubły na śmieci. Bałdyga uważa, że nie jest to odpowiednia lokalizacja na umiejscowienie ich oraz nie wpływa odpowiednio na walory estetyczne starego miasta.

Jak do tej sprawy odnosi się Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna? Według niego problemem zmiany miejsca pojemników leży w naturze technicznej.

— W przypadku tego punktu gromadzenia odpadów problemem jest znalezienie dogodniejszej lokalizacji w zwartej i zabytkowej zabudowie Starego Miasta. Trudno jest dostosować układ urbanistyczny, który powstał wiele lat temu do nowych warunków technicznych i potrzeb wynikających z obecnej wysokiej konsumpcji, a co za tym idzie zwiększonej produkcji odpadów wymagającej ustawienia większej liczby pojemników w wielu miejscach. Wszelkie działania w tej kwestii muszą być wyważone i uwzględniać zarówno potrzeby komunalne lokalnych mieszkańców, jak i być nakierowane na zachowanie dobrego wizerunku Starego Miasta — napisał w swojej odpowiedzi na interpelacje Robert Szewczyk.

Radny Olsztyna w dalszej części swojego pisma zaproponował rozwiązanie polegające na postawieniu murku zasłaniającego pojemniki. Na drodze tego pomysłu staje jednak kwestia z kategorii "konserwatorsko-zabytkowa".

— W zakresie posadowienia ścianki przysłaniającej śmietniki od strony przebiegającego tam traktu pieszego należy mieć na względzie, że teren olsztyńskiej starówki objęty jest ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego układu urbanistycznego
starego miasta. W związku z powyższym wszelkie działania mające wpływ na zmianę wyglądu układu wymagają uzyskania pozwolenia od Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków — przekazał Robert Szewczyk.

I dodaje: Miejsca gromadzenia odpadów w tym rejonie oraz ich wygląd są zagadnieniem wymagającym wypracowania spójnej koncepcji, odpowiadającej charakterowi starego miasta. W najbliższym czasie zostaną rozpoczęte działania mające na celu uporządkowanie tego obszaru, w tym również wielu elementów wpływających na jego wygląd i estetykę.

[gallery=4]gallery[/gallery]