Szczepienia przeciw Covid-19 dostępne w całym kraju

2024-10-25 10:48:02(ost. akt: 2024-10-25 10:56:06)
szczepienie

szczepienie

Autor zdjęcia: PAP

W piątek ruszyła kolejna runda bezpłatnych szczepień przeciw Covid-19, dostępnych w POZ i aptekach, by jak najszybciej dotrzeć do pacjentów z grup ryzyka. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w rozmowie z RMF FM ujawnia także kluczowe zmiany w rehabilitacji i wyzwania stojące przed polskim systemem ochrony zdrowia.
Wiceminister zdrowia w rozmowie z RMF FM zapowiedział, że szczepienia będą dostępne bezpłatnie, a koszt ich wykonania zostanie również pokryty przez rząd. W punktach POZ i aptekach, gdzie będzie można zaszczepić się, dostarczonych zostanie około 160 tys. dawek, rozdzielonych po 100 sztuk na punkt. Lista placówek szczepiennych ma być opublikowana online w piątek rano, co pozwoli chętnym na wybór najbliższego miejsca szczepienia.

Jednocześnie, szczyt zakażeń wirusowych w tym roku nastąpił wcześniej niż przewidywano, co zaskoczyło specjalistów. Sytuacja zmusza do rozważenia scenariusza, w którym przyszłe fale zakażeń mogą wystąpić jeszcze wcześniej, utrudniając produkcję odpowiednich szczepionek. Wiceminister Wojciech Konieczny podkreślił też, że szczepienie najpierw powinno objąć osoby z grup podwyższonego ryzyka, a więc seniorów, osoby z osłabioną odpornością i wielochorobowością, a także ich bliskich.

Rozmowa dotyczyła również planowanych zmian w rehabilitacji zdrowotnej. Przedstawione niedawno uproszczenia listy wskazań wywołały obawy o przyszłość niektórych oddziałów rehabilitacyjnych. Wiceminister wyjaśnił w RMF FM, że zmiany mają na celu uporządkowanie wskazań, a domowa rehabilitacja, choć pożądana, nie zawsze daje oczekiwane rezultaty z uwagi na brak odpowiedniego wyposażenia. Jego zdaniem najefektywniejsza rehabilitacja powinna odbywać się w ośrodkach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt.

Wśród kluczowych wyzwań dla polskiego systemu opieki zdrowotnej wiceminister wskazał profilaktykę i wczesną diagnostykę chorób, szczególnie onkologicznych. Zbyt rzadko wykonywane badania, jak mammografia czy testy na markery nowotworowe, utrudniają skuteczne leczenie. Zapowiedział także, że szkolenia koordynatorów onkologicznych powinny ruszyć najpóźniej na wiosnę.

W sprawie finansowania ochrony zdrowia Wojciech Konieczny zauważył, że składka zdrowotna w Polsce, wynosząca 9%, jest znacznie niższa niż w Czechach, gdzie wynosi 13%. Jego zdaniem utrzymanie tak niskiej składki nie pozwala na dostarczenie odpowiedniego poziomu opieki zdrowotnej, a koalicja rządząca dąży do wypracowania konsensusu w tej kwestii.

Źródło: rmf24.pl