Co z budową ulicy Nowobałtyckiej w Olsztynie?
2024-10-20 15:00:27(ost. akt: 2024-10-18 15:12:41)
Na planowaną od dawna ulicę Nowobałtycką z niecierpliwością czekają kierowcy, którzy korzystają z obecnej ulicy Bałtyckiej. Warto pamiętać, że jest to także fragment drogi wojewódzkiej nr 52. Jest ona dwupasmowa tylko na odcinku od ronda OKS do okolic skrzyżowania z ulicą Rybaki. I jest ważna zarówno lokalnie, jak i jako dojazd do węzła obwodnicy miasta Olsztyn Południe, który usprawnia dostanie się do drogi ekspresowej S7.
Dzisiejsza ulica Bałtycka to komunikacyjne wąskie gardło. Dlatego miastu potrzebna jest tam nowa arteria, właśnie Nowobałtycka, która ma biec równolegle do Bałtyckiej, po drugiej stronie torów. Inwestycja jest jednym z największych drogowych przedsięwzięć w stolicy Warmii i Mazur.
Jej koszt szacowany jest na około 240 mln zł. Dofinansowanie wyniesie 176 mln zł, dlatego pozostałą kwotę będzie musiało wyasygnować miasto. W tej sprawie pierwsze decyzje zapadły na czerwcowej sesji Rady Miasta Olsztyna, na której wprowadzono poprawki do budżetu.
Chcąc rozpocząć inwestycję, ratusz musi uzyskać tzw. ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Wniosek w tej sprawie został już złożony kilka miesięcy temu do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Na jakim etapie są przygotowania do realizacji ulicy Nowobałtyckiej? O to zapytaliśmy w ratuszu.
— W tej chwili uzupełniamy dokumentację, co powinno potrwać do połowy listopada. Przetarg planujemy ogłosić do końca roku — odpowiada Patryk Pulikowski, rzecznik ratusza.
Władze Olsztyna muszą uzupełnić złożoną dokumentację, bo prawnicy wojewody dopatrzyli się w niej pewnych nieprawidłowości.
Uznali, że należy poprawić m.in. projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany. Należało też załączyć m.in. projekt rozbiórki budynków i przepustu, dołączyć zgody gestorów sieci (przebudowa sieci telekomunikacyjnej, sieci elektroenergetycznej i sieci gazowej oraz budowa wiaduktu drogowego) i dostarczyć decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach w związku z ekranami akustycznymi, których postawienie zakłada projekt zagospodarowania terenu.
gs
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez