Kolejne inwestycje nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie

2024-10-12 14:00:00(ost. akt: 2024-10-11 14:04:02)
Jezioro Ukiel i Aeroklub Warmińsko-Mazurski

Jezioro Ukiel i Aeroklub Warmińsko-Mazurski

Autor zdjęcia: Jacek Grabowski

W sąsiedztwie jeziora Ukiel powstaną kolejne deweloperskie przedsięwzięcia.
Olsztyńskie jezioro Ukiel co roku przyciąga setki tysięcy turystów i mieszkańców stolicy regionu. Doskonale wiedzą o tym deweloperzy. To tam chętnie lokalizują swoje inwestycje. Niedawno nad jeziorem powstało niewielkie osiedle od strony ulicy Bałtyckiej, nowy budynek stawiany jest też tuż przy brzegu jeziora, przy leśnej drodze za Łupstychem. Kolejny inwestor przygotowuje się do budowy kolejnego apartamentowca nad Zatoką Miłą. To jednak nie koniec planowanych przedsięwzięć budowlanych nad tym akwenem. W tej sprawie w ratuszu zapadły już decyzje.

„Wyrażono zgodę na wydanie decyzji zatwierdzającej projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę obejmującego budowę budynku usług turystycznych wraz z zagospodarowaniem terenu (...) oraz rozbiórkę istniejącego budynku w Olsztynie, przy ul. Wodnej” — czytamy w jednej z decyzji prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka.
Ulica Wodna znajduje się w niedalekim sąsiedztwie ulicy Bałtyckiej. To niejedyna planowana inwestycja w pobliżu jeziora Ukiel.

„Wyrażono zgodę na wydanie decyzji zatwierdzającej projekt zagospodarowania terenu i architektoniczno-budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę obejmującego budowę budynku sportowo-rekreacyjnego z pokojami gościnnymi i kortów do tenisa wraz z rozbiórką trzech obiektów budowlanych przy ul. Olimpijskiej w Olsztynie” — czytamy w kolejnej decyzji prezydenta Roberta Szewczyka.

Ratusz wydaje decyzje

Jakie obecnie inwestycje budowlane prowadzone są na terenach nad jeziorem? O to zapytaliśmy w ratuszu. Z uzyskanej informacji wynika, że w 2023 roku wydano pięć decyzji o pozwoleniu na budowę:
1. Kapitańska: budowa dwóch budynków hotelowych;
2. Sielska: budowa zespołu budynków pensjonatowych;
3. Miła: budowa zespołu trzech budynków usług turystycznych — hotelu z funkcjami towarzyszącymi;
4. Bałtycka: budowa dwóch budynków usług zakwaterowania turystycznego;
5 okolice Kajakowej: budowa budynku wieży widokowej.

Jeżeli chodzi o tę ostatnią inwestycję, to jest ona związana z zagospodarowaniem jednej z najbardziej atrakcyjnie położonych działek w Olsztynie. To nieruchomość znajdująca się przy ulicy Pływackiej, tuż nad Ukielem. Na sprzedaż została wystawiona w 2021 roku. Cena wywoławcza została ustalona w wysokości około 1,9 mln zł. Ratusz zgarnął jednak kilkakrotnie więcej, bo około 6 mln zł. Działka znajduje się na cyplu otoczonym przez wody jeziora. Jest bardzo duża, bo ma ponad 17 tys. m kw. powierzchni. Obecnym właścicielem jest osoba z Warszawy, do której należy też sąsiednia działka.

A jak sytuacja wygląda w tym roku? — W 2024 rok wydano następujące decyzje o pozwoleniu na budowę: ulica Głogowa (budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego) i ulica Bałtycka (budowa trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych) — informuje Patryk Pulikowski, rzecznik prezydenta Olsztyna.

Jaki jest pomysł na jezioro Ukiel?

— Jestem za rozsądnym prowadzeniem działań związanych z zabudową jeziora Ukiel. Powinno ono zachować swój rekreacyjny charakter, będąc naszą perełką — mówi Przemysław Bałdyga, radny PiS, który zasiada w komisji inwestycji i rozwoju Rady Miasta Olsztyna. Radny przypomina, że miasto ma w planach poprowadzenie ścieżek pieszo-rowerowych wokół całego akwenu. Obecnie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

— To da gwarancję zachowania brzegów tego jeziora dla mieszkańców — podkreśla.

— Jestem za użytkowym wykorzystaniem jeziora Ukiel, bo tego nie da się uniknąć. Miasto może z tego czerpać korzyści. Jednak powinno się zachować równowagę między tym a dostępnością tego akwenu dla mieszkańców — podkreśla Marek Fabianowicz, radny Koalicji Obywatelskiej (komisja gospodarki komunalnej).

Przypomnijmy, że przygotowywany jest obecnie plan zagospodarowania przestrzennego Gutkowa. Pierwsza część została już zatwierdzona. Plan ma zabezpieczyć przyrodnicze i krajobrazowe wartości zachodniej części jeziora Ukiel. Dokument doprecyzowuje zapisy tak, żeby np. ograniczyć maksymalną wysokości zabudowy do od jednej do trzech kondygnacji nadziemnych i ustalić maksymalną powierzchnię zabudowy. Obecnie trwają prace nad drugą częścią planu, obejmującą brzegi jeziora Ukiel od Gutkowa do Łupstycha.

Grzegorz Szydłowski