"Najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

2024-10-07 11:08:05(ost. akt: 2024-10-07 20:20:14)

Autor zdjęcia: Przedszkole Ekoludki / FB

W przedszkolu Ekoludki w Ełku odbyła się wyjątkowa akcja czytelnicza zatytułowana „Poczytaj mi…”. Jej celem było promowanie nawyków czytelniczych oraz rozwijanie zainteresowania literaturą wśród najmłodszych. Przez cały ubiegły (od wtorku 1 X) tydzień przedszkolaki miały okazję spotkać się z zaproszonymi gośćmi, którzy czytali im wybrane bajki i opowiadania. Inicjatywa ta nie tylko rozwijała dziecięcą wyobraźnię, ale również budowała więzi między różnymi przedstawicielami społeczności lokalnej.

Wśród gości znaleźli się Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, Wicestarosta Małgorzata Kopiczko, Dyrektor Przedszkola nr 1 „Ekoludki” Anna Sierotko, Wicedyrektor Przedszkola Małgorzata Ignatowicz, Dziekan Wyższej Szkoły Gospodarki w Ełku Agnieszka Danielewicz, nauczyciel bibliotekarz z SP nr 7 Marta Kuczerska oraz wychowawca świetlicy z tej samej szkoły Mariusz Frankowski. Każdy z nich wniósł coś wyjątkowego, dzieląc się z dziećmi różnorodnymi, ciekawymi historiami.

Podczas akcji, dzieci przenosiły się w świat opowieści, wspierane przez klimatyczny anturaż, który pomagał w budowaniu atmosfery i oddziaływał na ich wyobraźnię. Wspólne czytanie dostarczyło przedszkolakom wiele radości i pozytywnych emocji, wzmacniając w nich zainteresowanie książkami.

Organizację całego przedsięwzięcia koordynowały nauczycielki z „Ekoludków”: Elżbieta Gienieczko, Emilia Dzierdzikowska, Magda Kosak, Magdalena Zduńczyk oraz Ewelina Młynarska. To dzięki ich zaangażowaniu i pasji do czytelnictwa, akcja mogła się odbyć i odnieść tak duży sukces.

- Czytanie książek dzieciom wspiera ich rozwój na wielu płaszczyznach, m.in. rozwój wyobraźni, empatii, ćwiczenie koncentracji. Bajki pomagają lepiej zrozumieć otaczającą dzieci rzeczywistość, poszerzyć wiedzę o świecie, budować swój system wartości i kształtować wrażliwość moralną - tłumaczą organizatorki.

Akcja „Poczytaj mi…” była nie tylko okazją do wspólnego czytania, ale również do budowania wspólnoty lokalnej wokół wartości, które niesie literatura.

Maciej Chrościelewski