Powódź 2024. Firmy organizują pomoc dla potrzebujących

2024-09-17 10:32:51(ost. akt: 2024-09-17 10:41:04)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Powódź w Polsce w 2024 roku przyniosła katastrofalne zniszczenia w dziesiątkach miejscowości, mobilizując największe firmy handlowe i usługowe do pomocy poszkodowanym. Wśród zaangażowanych w działania pomocowe są m.in. Jeronimo Martins, właściciel Biedronki, oraz Grupa Muszkieterów, zarządzająca sklepami Intermarché. InPost zaoferował bezpłatny transport darowizn, a Naczelna Rada Adwokacka pod przewodnictwem Przemysława Rosatiego zapewniła darmową pomoc prawną dla powodzian. Do akcji włączyły się również inne firmy, takie jak Lidl, Kaufland, Aldi, a także Telewizja Polska i Radio ZET.
Skala zniszczeń w województwach dolnośląskim i opolskim zmusiła największe przedsiębiorstwa do szybkiej reakcji. Jak informuje portal Wiadomości Handlowe, już w weekend Jeronimo Martins wysłało do Głuchołaz ciężarówkę z żywnością. Z kolei Grupa Muszkieterów ogłosiła, że sztab kryzysowy podjął decyzję o pilnym wysłaniu transportu z wodą do najbardziej poszkodowanych miast. Kaufland zorganizował zbiórkę darów w swoich sklepach, a Aldi przekazał 20 palet wody butelkowanej.

Lidl wysłał tiry z żywnością, wodą pitną i środkami higienicznymi do Jeleniej Góry, Głuchołaz i gminy Kłodzko. Sieć rozpoczęła także zbiórkę artykułów spożywczych i higienicznych w swoich sklepach. Jednak nie tylko organizacje pomocowe wspierają poszkodowanych – same sieci handlowe także ucierpiały. Zalaniu uległa Biedronka w Ścinawce Średniej, a także placówki Netto i Żabki w południowo-zachodniej Polsce. Żabka wysyła tir z wodą i produktami trwałymi, a jej franczyzobiorcy mogą liczyć na wsparcie.

Znaczące szkody powstały również w centrum Jeleniej Góry, gdzie zalane zostały m.in. Castorama, Lidl, E. Leclerc oraz stacje paliw Circle K i BP. Pomoc napływa także spoza granic Polski – Polski Czerwony Krzyż, we współpracy z niemieckim oddziałem, dostarczył m.in. łóżka i koce dla ewakuowanych mieszkańców.

InPost, prowadzony przez Rafała Brzoskę, uruchomił cały swój tabor drogowy do bezpłatnego przewożenia darowizn do rejonów dotkniętych kataklizmem, a także uruchomił specjalną usługę darmowego transportu paczek pomocowych. Fundacja WOŚP przeznaczyła 40 milionów złotych na zakup artykułów pierwszej potrzeby dla powodzian. Dodatkowo, akcje charytatywne organizują TVP i Radio ZET. TVP prowadzi zbiórkę finansową i rzeczową w ramach akcji "Razem dla Was", a Radio ZET uruchomiło kampanię "Serce dla powodzian". Pomoc prawna dla poszkodowanych dostępna jest dzięki inicjatywie Izby Adwokackiej w Opolu.

W obliczu tragedii solidarność wielu instytucji i firm daje nadzieję na szybkie wsparcie dla poszkodowanych przez żywioł mieszkańców południowej Polski.

źródło: biznes.interia.pl