W Orzyszu powstaje tężnia solankowa

2024-09-14 17:00:00(ost. akt: 2024-09-13 15:01:46)

Autor zdjęcia: UM Orzysz

Orzysz ubiega się o status uzdrowiska. W tych staraniach ma pomóc budowa tężni solankowej, która rozpoczęła się niespełna trzy miesiące temu. Prace budowlane idą pełną parą i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z nowej tężni mieszkańcy i turyści skorzystają już w maju 2025r.
Orzysz w przyszłości chciałby stać się uzdrowiskiem i dołączyć do sieci miast Cittaslow. W tych staraniach ma pomóc budowa tężni solankowej, która rozpoczęła się niespełna trzy miesiące temu.



Realizacja tej inwestycji jest elementem strategii rozwoju gminy Orzysz Miasto Zielonych Projektów. Z pewnością stanie się ona atrakcyjnym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, przyczyniając się do poprawy jakości życia i zdrowia — podkreśla Zbigniew Włodkowski, burmistrz Orzysza.


Miejsce służące mieszkańcom i turystom powstaje pomiędzy ulicami Leśną i 1 Maja nieopodal plaży miejskiej. Jak poinformowały władze miasta, budowa tężni nabiera tempa, z tygodnia na tydzień powiększa się zakres wykonanych prac.


Inwestycja obejmuje swym zakresem budowę tężni solankowej wraz z budynkiem sanitarnym, grotą solną funkcjonującą przez cały rok, obiektami małej architektury, utwardzeniem terenu, ogrodzeniem, oświetleniem oraz urządzeniami niezbędnymi do korzystania z obiektu.

Inwestycję samorząd Orzysza realizuje przy wkładzie gminy na poziomie 10 procent. Resztę stanowi pozyskane z Polskiego Ładu Dofinansowanie. Wartość przedsięwzięcia opiewa na ponad 4,6 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest firma Sorted Sp. z o.o. z miejscowości Chyliczki w województwie mazowieckim, przewidywany termin zakończenia prac: maj 2025 r.


Co to jest i jak działa tężnia solankowa?

Tężnia solankowa, to ciekawe i niezwykle dobroczynne dla zdrowia miejsce, które możemy spotkać w kurortach solankowych. W najprostszych słowach, tężnia solankowa to rodzaj naturalnego inhalatorium, które korzysta z mocy soli.

Działa na prostym, ale efektywnym mechanizmie, który łączy siłę natury z dobroczynnymi właściwościami soli. Konstrukcja tężni jest najczęściej wykonana z drewna, co dodaje jej naturalnego uroku i pozwala na efektywne parowanie solanki.

Wewnątrz tężni znajdują się gałęzie (najczęściej sosnowe) które są nasączone solanką – roztworem wody i soli. Pod wpływem naturalnej temperatury i wilgotności otoczenia, solanka z gałęzi zaczyna parować. Woda odparowuje, pozostawiając drobinki soli, które są następnie przenoszone przez powietrze. To powoduje, że powietrze wokół tężni staje się nasycone solą.

Tężnie tworzą wokół siebie specyficzny mikroklimat, który jest szczególnie korzystny dla zdrowia, zwłaszcza dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego, alergie, nadciśnienie oraz dolegliwości dermatologiczne. Wdychanie powietrza wokół tężni solankowych działa jak inhalacja, nawilżając drogi oddechowe, łagodząc stany zapalne i wzmacniając odporność organizmu. Tężnie są często spotykane w uzdrowiskach i parkach, stanowiąc popularne miejsce relaksu i terapii zdrowotnych. W województwie warmińsko-mazurskim znajduje się kilka tężni solankowych, m.in. w Gołdapi i Lidzbarku Warmińskim.
oprac. Elżbieta Żywczyk