Wielkie świętowanie w Nadleśnictwie Dwukoły. Zbliża się Międzynarodowa Noc Nietoperzy
2024-08-20 14:00:00(ost. akt: 2024-08-20 14:17:07)
Międzynarodowa Noc Nietoperzy organizowana jest co roku w ostatni weekend sierpnia w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, który ma na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy.
Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce w ostatnim tygodniu sierpnia.
W ramach świętowania zaplanowano organizację warsztatów, spacery przyrodnicze, zajęcia edukacyjne z chiropterologami i inne aktywności, podczas których zainteresowani odkryją sekrety nietoperzy.
Na świecie żyje ok. 1400 gatunków nietoperzy. W Polsce jest ich 28 i wszystkie są pod ochroną. Lasy Państwowe, współpracując z różnymi partnerami, dodatkowo podejmują działania na rzecz ochrony tych wyjątkowych zwierząt m.in. budując specjalnie zaprojektowane schronienia, zabezpieczając miejsca naturalnych zimowisk, biorąc udział w regularnych akcjach liczenia zimujących osobników.
— Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki – mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Dyrektor wyjaśnił, że akcja "Las do góry nogami" to wkład Lasów Państwowych w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa.
Akcja w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie (Nadleśnictwo Dwukoły) odbędzie się we wtorek (27 sierpnia) o godz. 17. W programie zaplanowano m.in. prelekcję na temat biologii nietoperzy i ich ochrony, nasłuchiwanie nietoperzy i ognisko. Warto zabrać ze sobą latarkę i odpowiedni ubiór taki jak długie spodnie czy buty terenowe.
Zainteresowani, którzy nie będą mogli wziąć udziału w akcji w Krajewie, mogą skorzystać z propozycji Nadleśnictwa Kudypy, które zaprasza na I Olsztyńską Noc Nietoperzy, która odbędzie się w sobotę (24 sierpnia) od godz. 17 na terenie Leśnego Arboretum Warmii i Mazur.
W ramach wydarzenia będzie możliwość poznania tych niezwykle interesujących zwierząt, uzyskania informacji o ich życiu, biologii i sposobach ochrony. Chętni będą mogli posłuchać też dźwięków, którymi się posługują, a które nie są słyszalne dla uszu większości, dzięki wieczornych nasłuchów z detektorem.
źródło: Nadleśnictwo Dwukoły / pw.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez