W Olsztynku powstaną mieszkania dla ludzi „o umiarkowanych dochodach”

2024-08-18 10:00:00(ost. akt: 2024-08-16 13:34:56)
W Olsztynku rozpoczęto budowę  mieszkań dla "osób i rodzin o umiarkowanych dochodach"

W Olsztynku rozpoczęto budowę mieszkań dla "osób i rodzin o umiarkowanych dochodach"

Autor zdjęcia: UM Olsztynek

Rozpoczęła się budowa tanich mieszkań w Olsztynku. To szansa dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. zdolność czynszową i jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny
Kupno mieszkania wiąże się z wydatkiem sięgającym co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Nie wszystkich na to stać. Władze Olsztynka chcą pomóc w tym mniej zamożnym mieszkańcom gminy – takim, które z jednej strony mają zbyt duże dochody, aby otrzymać mieszkanie komunalne czy socjalne, a z drugiej strony nie są w stanie zakupić mieszkania na rynku, dlatego że nie mają zdolności kredytowej. Po to olsztynecki ratusz podpisał umowę na budowę „tanich mieszkań”. Wartość planowanej inwestycji to prawie 20 mln zł. „Tanie mieszkania” będzie można wynająć z opcją ich późniejszego wykupu. — Dziś odpowiadamy przede wszystkim na te potrzeby, które dotyczą właśnie tej grupy ludzi, które mają największe problemy ze znalezieniem własnego kąta w gminie Olsztynek — mówi Robert Waraksa, burmistrz Olsztynka.

„Obiecujący rozwój dla naszej społeczności”

W Olsztynku inwestycja realizowana jest na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcą jest Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Teraz przyszedł czas na konkrety. Inwestycja właśnie się rozpoczęła.

— Symboliczne wbicie łopaty rozpoczęło ważny etap inwestycyjny – budowę 49 lokali mieszkalnych na działce przy ulicy Jagiełły w Olsztynku — informuje burmistrz Olsztynka. Dodaje, że przygotowany Pakiet Mieszkaniowy ma na celu „stymulowanie rozwoju nowoczesnego budownictwa, umożliwiając zarówno wynajem, jak i dojście do własności”.

Mieszkania w formule Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – w skrócie SIM – przeznaczone są dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają tzw. zdolność czynszową i jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny. Czynsz w SIM nie może przekraczać określonych ustawowo wartości. SIM-y różnią się od Towarzystwa Budownictwa Społecznego tym, że mają opcję dojścia do własności. Na taki krok zdecydowały się m.in. władze Krakowa, Wrocławia, a także Szczytna. Na realizację budynków w ramach SIM zdecydowały się – w przypadku Warmii i Mazur – między innymi Wydminy, Dźwierzuty, Ryn i Kętrzyn.

W ramach transzy programu, który wspiera tani wynajem, przyznano ponad 350 mln zł dla 71 samorządów z 15 województw. Dzięki temu zbudowanych, wyremontowanych lub zaadaptowanych zostanie 1763 lokali mieszkalnych. Powstanie też 118 nowych miejsc w schroniskach dla osób w „kryzysie bezdomności” oraz 60 miejsc w noclegowniach. Jedna z nich powstała w Olsztynie. Dawny obiekt, w którym od 1989 roku mieściła się noclegownia, powstał w latach 70. poprzedniego wieku jako tymczasowa baza OHP. Dlatego niezbędna była budowa całkowicie nowej noclegowni. W nowej noclegowni są cztery pokoje 18-osobowe, dwa 10-osobowe oraz 5-osobowy pokój przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy pokojach są łazienki, poza tym m.in. suszarnia, pralnia, świetlica, kaplica, pomieszczenia socjalne dla pracowników i pokój biurowy. Zamontowane na dachu panele słoneczne wspomagają ogrzewanie ciepłej wody.

Rządowe projekty

Samorządy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 80 proc. wartości inwestycji. Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to instrument, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa, a bezzwrotnych grantów udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kolejny rządowy projekt to „Mieszkania na Start”. Program bezzwrotnego finansowego wsparcia osób fizycznych w ponoszeniu wydatków z tytułu najmu mieszkania to pomoc w formie dopłat pokrywających część czynszu najmu nowo wybudowanego mieszkania lub mieszkania oddanego do użytkowania w wyniku działań rewitalizacyjnych. Od 2021 roku programem dopłat MnS mogą zostać objęci także najemcy lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych przekazanych gminie na własność przez inwestora w ramach rozliczenia „lokal za grunt” (wniesionych przez nią jako wkład niepieniężny do spółki), a także najemcy, którzy wynajmują lokale mieszkalne albo budynki mieszkalne w ramach Społecznych Agencji Najmu (SAN).

Grzegorz Szydłowski