Von der Leyen znów przewodniczącą Komisji

2024-07-22 10:24:02(ost. akt: 2024-08-07 08:50:51)

Autor zdjęcia: Komisja Europejska

18 lipca Parlament Europejski ponownie wybrał Ursulę von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Za jej kandydaturą w tajnym głosowaniu głosowało 401 europosłów. Co ten wybór oznacza dla Europy? A co jeszcze ważniejsze — co oznacza dla Polski?
Będzie to druga kadencja Ursuli von der Leyen na stanowisku przewodniczącej Komisji. Po raz pierwszy została wybrana przez eurodeputowanych w lipcu 2019 r. Obecnie Parlament Europejski składa się z 719 posłów, zatem niezbędna większość wyniosła 360 głosów. Głosowanie odbyło się w trybie tajnym, papierowym. Za przyjęciem uchwały głosowało 401 posłów, 284 było przeciw, a 22 oddało głosy puste lub nieważne.

Przed głosowaniem Ursula von der Leyen podczas debaty z europosłami przedstawiła swoje priorytety polityczne na najbliższe pięć lat. Co się w nich znalazło?

Innowacje, dekarbonizacja

Ursula von der Leyen przedstawiła przede wszystkim swoją wizję silniejszej i zamożniejszej Europy. Do najważniejszych inicjatyw należą nowe porozumienie w sprawie czystego przemysłu, mające na celu dekarbonizację i rozwój przemysłu, oraz Europejski Fundusz na rzecz Konkurencyjności, którego celem będzie pobudzenie innowacji. — W pierwszej połowie tego roku 50% naszej produkcji energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych — czystych i produkowanych w domu. W ostatnich latach zawarliśmy z partnerami globalnymi 35 nowych umów w sprawie czystych technologii, wodoru i surowców krytycznych. Oto Europejski Zielony Ład w działaniu. W ciągu pierwszych 100 dni przedstawię nowe porozumienie w sprawie czystego przemysłu. Pomoże to stworzyć wiodące rynki wszystkiego, od czystej stali po czyste technologie, a także przyspieszy planowanie, przetargi i wydawanie pozwoleń. Europa jednocześnie dokonuje dekarbonizacji i industrializacji. Nasze firmy potrzebują przewidywalności w swoich inwestycjach i innowacjach. I tak, mogą na nas polegać. Kierując się tą logiką, zapiszemy nasz cel wynoszący 90% na rok 2040 w europejskim prawie o klimacie. Dla młodych ludzi rok 2030, 2040, 2050 jest już blisko. Wiedzą, że musimy pogodzić ochronę klimatu z dobrze prosperującą gospodarką. I nigdy by nam nie wybaczyli, jeśli nie podejmiemy wyzwania. Nie jest to więc tylko kwestia konkurencyjności, ale także kwestia sprawiedliwości międzypokoleniowej. Młodzi na to zasługują.

— Nowe porozumienie w sprawie czystego przemysłu pomoże również obniżyć rachunki za energię. Wszyscy wiemy, że strukturalnie wysokie ceny energii ograniczają naszą konkurencyjność. Wysokie rachunki za energię są główną przyczyną ubóstwa energetycznego wśród ludzi. Nie zapomniałam, jak Putin nas szantażował, odcinając nas od rosyjskich paliw kopalnych. Ale wytrzymaliśmy razem. Inwestowaliśmy masowo w tanie, lokalne źródła energii odnawialnej. A to pozwoliło nam uwolnić się od brudnych rosyjskich paliw kopalnych. Dlatego wspólnie sprawimy, że era uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych dobiegnie końca. Raz i na zawsze.

Bezpieczeństwo — jeszcze ważniejsze

Ursula von der Leyen ogłosiła też, że zwiększy bezpieczeństwo, — Musimy także więcej inwestować w nasze bezpieczeństwo i obronę. Rosja liczy na to, że Europa i Zachód osłabną. Dwa tygodnie temu jeden z premierów UE udał się do Moskwy. Zaledwie dwa dni później odrzutowce Putina wycelowały rakiety w szpital dziecięcy i oddział położniczy w Kijowie. Wszyscy widzieliśmy obrazy dzieci pokrytych krwią i matek próbujących zapewnić bezpieczeństwo młodym pacjentom chorym na raka. Ten atak nie był pomyłką. To była mrożąca krew w żyłach wiadomość z Kremla dla nas wszystkich. Zatem nasza odpowiedź musi być równie jasna. Nikt nie pragnie pokoju bardziej niż naród Ukrainy. Sprawiedliwego i trwałego pokoju dla wolnego i niepodległego kraju. Europa będzie stać po stronie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.
Położyła duży nacisk na obronę, proponując utworzenie nowego stanowiska komisarza ds. obrony, który miałby kierować Europejską Unią Obrony, i wzywając do stworzenia kompleksowego systemu obrony powietrznej — europejskiej tarczy powietrznej — w celu ochrony przestrzeni powietrznej UE i „jako silnego symbolu jedności europejskiej w sprawach obronnych”. Podwojony zostanie także personel Europolu, a potrojona liczba funkcjonariuszy Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej — wzrośnie do 30 tysięcy.

Jak kobieta dla kobiet

Ursula von der Leyen zaproponowała również plan działania na rzecz praw kobiet. — Jednym z najbardziej podstawowych wyborów, przed którymi stoimy, jest to, jakiego rodzaju społeczeństwa chcemy dla naszych dzieci i wnuków. A w szczególności dla naszych córek i wnuczek. Jeśli chodzi o prawa kobiet, wspólnie po dziesięciu latach zmagań odblokowaliśmy dyrektywę dotyczącą kobiet w zarządach. Osiągnęliśmy ogromny postęp w zakresie przejrzystości wynagrodzeń — nie ma najmniejszego powodu, dla którego kobiety za tę samą pracę powinny zarabiać mniej niż mężczyźni! Ale wciąż jest wiele do zrobienia. Powstrzymać wzrost przemocy wobec kobiet. Pogodzić opiekę i karierę zawodową. (...) Wyeliminować różnicę w wynagrodzeniach i emeryturach. To nie przypadek, że ubóstwo na starość ma kobiecą twarz. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Pracujmy więc razem nad opracowaniem planu działania na rzecz praw kobiet. Idźmy dalej do przodu. Bo jeśli nie teraz to kiedy?

Europa dla młodych

Von der Leyen podkreśliła znaczenie wśród swoich priorytetów na tę kadencję programu Erasmus+, zdrowia psychicznego i rozwiązywania problemów związanych z czasem spędzanym przed ekranem i mediami społecznościowymi. — Musimy umożliwić młodym ludziom maksymalne wykorzystanie europejskich swobód — począwszy od silniejszego programu Erasmus+ po większe zaangażowanie obywateli. Musimy jednak zrobić więcej, by chronić młodych ludzi. Mamy coraz więcej doniesień o kryzysie zdrowia psychicznego. Serce mi krwawi, gdy czytam o młodych ludziach, którzy wyrządzają sobie krzywdę, a nawet odbierają sobie życie z powodu przemocy w Internecie. Myślę o tych ostatnich chwilach i bólu, jaki musieli odczuwać. I to jest porażające. W naszym społeczeństwie nigdy nie możemy tego zaakceptować. Zwalczymy plagę cyberprzemocy. Podejmiemy działania przeciwko uzależniającemu projektowi niektórych platform. Zorganizujemy także pierwsze w historii ogólnoeuropejskie badanie dotyczące wpływu mediów społecznościowych na dobrostan młodych ludzi. Jesteśmy im to winni.

Ursula von der Leyen zaproponowała też Europejską Tarczę Demokracji w celu przeciwdziałania manipulacji i ingerencji w informacje zagraniczne oraz europejski plan niedrogich mieszkań. Powtórzyła niezachwiane wsparcie UE dla Ukrainy, potwierdzając, że „Europa będzie stać po stronie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne”. Ogłoszone przez nią nowe role komisarza obejmują mieszkalnictwo, aby stawić czoła kryzysowi mieszkaniowemu na kontynencie; regionie Morza Śródziemnego, aby wspierać stabilność i współpracę regionalną; i sprawiedliwość międzypokoleniową, aby zapewnić, że polityki uwzględniają potrzeby przyszłych pokoleń.

Co dalej?

Nowo wybrana przewodnicząca Komisji wyśle teraz oficjalne pisma do szefów państw i rządów państw członkowskich, zapraszając ich do przedstawienia swoich kandydatów na stanowiska komisarzy europejskich. Następnie po lecie Parlament zorganizuje przesłuchania kandydatów w odpowiednich komisjach. Pełne kolegium komisarzy musi następnie zostać zatwierdzone przez Parlament. Więcej informacji można znaleźć w materiałach prasowych Parlamentu.
Oprac. mmb