Ultrarzadka operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

2024-08-01 07:00:00(ost. akt: 2024-07-31 14:29:29)

Autor zdjęcia: mat.pras

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wykonano skomplikowany zabieg mikronaczyniowy u 3-letniego. W Polsce jak dotąd było operowanych jedynie kilka dzieci z zespołem moyamoya - pacjent WSSD w Olsztynie jest najprawdopodobniej najmłodszym dotąd dzieckiem z tym schorzeniem operowanym w Polsce.
Zespół Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży WSSD w Olsztynie przeprowadził zabieg mikronaczyniowy w obrębie ośrodkowego układu nerwowego u 3-letniego pacjenta. Chłopiec choruje na chorobę rzadką zwaną neurofibromatozą typu 1. Choroba ta dotyka jedynie 1 na 2500-3500 ludzi. W niezwykle rzadkich przypadkach (u ok.0,6% pacjentów z neurofibromatozą typu 1) pojawiają się objawy tzw. zespołu moyamoya. W Polsce jak dotąd było operowanych jedynie kilka dzieci z zespołem moyamoya - pacjent WSSD w Olsztynie jest najprawdopodobniej najmłodszym dotąd dzieckiem z tym schorzeniem operowanym w Polsce.

— Zespół moyamoya polega na stopniowym zarastaniu światła tętnic szyjnych wewnętrznych, czyli dużych tętnic doprowadzających krew do przedniej i środkowej części mózgowia. — mówi dr n. med. Patrycja Larysz, specjalista neurochirurgii. — Ten postępujący proces chorobowy najczęściej skutkuje udarami mózgu, padaczką oraz zaburzeniami rozwoju dziecka. Zabieg polegał na połączeniu krążenia zewnątrzczaszkowego z krążeniem wewnątrzczaszkowym. Leczenie takich dzieci wymaga interdyscyplinarnej diagnostyki radiologicznej, onkologicznej oraz neurologicznej i neurochirurgicznej.

Fot. mat.pras

— Zabieg wymagał zastosowania metod mikroneurochirurgii naczyniowej, śródoperacyjnej ultrasonografii dopplerowskiej oraz wideoangiografii zielenią indocyjaniny z cyfrową analizą przepływów naczyniowych — dodaje prof. Dawid Larysz, Kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży WSSD w Olsztynie.

Nad bezpieczeństwem dziecka w trakcie zabiegu czuwał zespół anestezjologiczny pod kierownictwem lek. Małgorzaty Koszowskiej oraz pielęgniarek: Moniki Rejchel i Sylwii Jaworskiej. Skład uzupełniały instumentariuszki: Barbara Zyśk i Ewa Kowalkowska-Matel.

Obecnie chłopiec powoli dochodzi do siebie po udanym zabiegu.
Warto dodać, że Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z 6 ośrodków w Polsce prowadzących pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami z neurofibromatozami oraz chorobami pokrewnymi.

Fot. mat.pras