Trzech Polaków ma stanąć na czele komisji PE - Budka, Jarubas i Rzońca
2024-07-22 13:43:30(ost. akt: 2024-07-22 13:43:52)
Trzech Polaków ma zostać wybranych w tym tygodniu na przewodniczących komisji Parlamentu Europejskiej. Borys Budka (PO) ma stanąć na czele komisji przemysłu, badań i energii, Adam Jarubas (PSL) - podkomisji zdrowia, a Bogdan Rzońca - komisji petycji (PiS).
W sprawie obsady kierowniczych stanowisk w komisjach w ostatnich dniach toczyły się negocjacje między grupami politycznymi w PE, w tym chadekami, socjaldemokratami, konserwatystami, liberałami oraz Zielonymi.
Komisja przemysłu, badań i energii jest jedną z ważniejszych w europarlamencie. Jej szefem był wcześniej m.in. były premier Jerzy Buzek (PO). To w niej toczyły się prace legislacyjne m.in. dotyczące bezpieczeństwa dostaw gazu, przemysłu czy unii energetycznej.
Polityka zdrowotna, w tym włączenie UE w walkę z rakiem, były z kolei postulatami wyborczymi polskiej delegacji w Grupie EPL w wyborach w 2019 r. i priorytetem od początku poprzedniej kadencji. Dzięki staraniom polskich europosłów PO-PSL powstał europejski plan walki z rakiem, a PE powołał Specjalną Komisję do Walki z Rakiem oraz właśnie Podkomisję ds. Zdrowia Publicznego. Po raz drugi podkomisją pokierują Jarubas, jednak tylko w pierwszej połowie kadencji; w drugiej ma go zastąpić Bartosz Arłukowicz (PO).
Z informacji PAP wynika, że na czele komisji petycji ma stanąć europoseł Rzońca (PiS). Zajmuje się on rozpatrywaniem petycji składanych przez obywateli UE, mieszkańców Wspólnoty oraz przedsiębiorstwa i organizacje zarejestrowane na jej terytorium. Petycje te mogą dotyczyć kwestii, które wchodzą w zakres działalności Unii Europejskiej i mają bezpośredni wpływ na petentów.
Nieoficjalnie znane są nazwiska europosłów, którzy pokierują innymi komisjami. Na czele komisji spraw zagranicznych ma stanąć europoseł, który sprawował tę funkcję w poprzedniej kadencji - Niemiec David McAllister z Europejskiej Partii Ludowej. Co ciekawe, McAllister urodził się w Berlinie Zachodnim w 1971 roku jako syn Szkota i Niemki.
Komisji rolnictwa ma przewodniczyć czeska europosłanka z grupy EKR Veronika Vrecionova. Jest członkiem Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), konserwatywnego ugrupowania, którego liderem jest premier Czech Petr Fiala, a założycielem były premier Vaclav Klaus.
Z informacji PAP wynika, że na czele komisji środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności ma stanąć socjaldemokrata, włoski polityk i samorządowiec Antonio Decaro. Należy do Partii Demokratycznej, a wcześniej dwukrotnie był burmistrzem miasta Bari.
Komisja budżetu ma przypaść EKR. Jej kierownictwo powinien objąć ponownie belgijski polityk i były minister finansów tego kraju Johan Van Overtveldt z Nowego Sojuszu Flamandzkiego. Zanim zawodowo zajął się polityką, był dziennikarzem w niderlandzkojęzycznym magazynie „Knack”. Uchodzi w Belgii za eksperta w dziedzinie finansów.
Na czele komisji wolności obywatelskich ma stanąć hiszpański polityk EPL Javier Zarzalejos. Z kolei komisja prawa ma przypaść grupie Odnowić Europę, a na jej szefa ma zostać wybrany Bułgar Iłchan Kjuczjuk, który należy do centrowego Ruchu na rzecz Praw i Wolności, reprezentującego mniejszość turecką. Komisją transportu ma pokierować grecka prawniczka Eliza Wozemberg z partii Nowa Demokracja, która jest częścią EPL.
Na czwartkowej konferencji szefów frakcji politycznych w PE, grupy porozumiały się co do podziału 24 komisji i podkomisji oraz ich kierownictwa.
PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez