Pod Olsztynem będzie lepiej w kranach

2024-07-19 15:00:00(ost. akt: 2024-07-19 14:54:23)
Gmina Dywity podpisała umowę na przebudowę stacji uzdatniania wody. Inwestycja warta jest kilka milionów złotych.
Różnowo to jedna z największych miejscowości w gminie Dywity. Rozbudowuje się z roku na rok. Mieszka w nim ponad 1,5 tys. osób. Jedną z ich bolączek był nienajlepszy stan wody. Dochodziły do tego liczne awarie. Teraz to się zmieni. Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity podpisał umowę z wykonawcą inwestycji „Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Różnowie”.

Gminna spółka Akwedukty obecnie zaopatruje w wodę mieszkańców z 9 ujęć wody. Dosila się również wodą olsztyńską w dwóch punktach. Roczna sprzedaż wody to ok. 370 tys. m sześciennych. Ujęcie wody w Różnowie zaopatruje w wodę powyżej 1500 mieszkańców, za pośrednictwem sieci rozdzielczej o długości 14 km.

— W różnowskiej stacji uzdatniania wody obecnie produkujemy ok. 200 m 3 wody na dobę — informuje Magdalena Klach-Chęcmanowska, prezes zarządu spółki Akwedukty. — Na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Różnowie funkcjonują dwie studnie głębinowe, planuje się ich modernizację oraz budowę nowej - trzeciej. Zapewni to zwiększenie ilości pobieranej wody surowej.

Ponadto dzięki realizacji modernizacji SUW w Różnowie zostanie przebudowany parterowy budynek stacji oraz wymieniony kompletnie cały system uzdatniania wody.

Wybudowane zostaną m.in, zbiorniki retencyjne z drugim systemem napowietrzania, które docelowo podniosą ciśnienie w sieci wodociągowej oraz pozwolą zmagazynować wodę na wypadek awarii. Nowy system uzdatniania pozwoli podnieść jakość wody.

— To niezwykle ważna inwestycja, która polepszy jakość podstawowej usługi, jaka zapewnia gmina, czyli dostarczanie wody dobrej jakości — mówi wójt Daniel Zadworny. — Przebudowa stacji ma na celu zwiększenie ciśnienia wody w sieci i usprawnienie procesu jej uzdatniania oraz zwiększenie jej poboru. Wprowadzony zostanie również zdalny system monitorowania stacji, co pozwoli na szybszą reakcję w przypadku awarii na sieci.

Warto dodać, że sieć różnowska jest połączona z dywicką i ługwałdzką.

gs