Olsztyn pamiętał o 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej

2024-07-07 14:06:24(ost. akt: 2024-07-07 15:58:51)
W Olsztynie odbyły się społeczne obchody pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej.

W Olsztynie odbyły się społeczne obchody pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej.

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

W niedzielę, 7 lipca, na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie odbyły się społeczne uroczystości w 81. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary zamordowane przez UPA zgromadziło się kilkadziesiąt osób, głównie z Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Olsztynie.
Uroczystości poprowadził od dekad związany z Towarzystwem Piotr Lisiecki, lider Ruchu Narodowego i Konfederacji na Warmii i Mazurach. Uczestniczyli w niej również Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego, oraz liczna reprezentacja Konfederacji Korony Polskiej z Tomaszem Owsianikiem na czele.

— Dla pamięci o ofiarach Rzezi Wołyńskiej nigdy nie było dobrego czasu. Najpierw, bo to godziło w sojusze ukraińskie. Później budziła się państwowość ukraińska, to nie wypadało im to wypominać. A teraz jest wojna, więc nie wypada wypominać. Tak 80 lat wydarzeń i nigdy nie było dobrego czasu. Tym większe na nas leży zobowiązanie, potomkach i ostatnich świadkach, żeby te rzeczy odważnie przypominać — mówił Piotr Lisiecki. — Trzeba też pamiętać, że często sąsiad Ukrainiec ratował sąsiada Polaka przed UPA. I tym, którzy to robili, należy poddać sprawiedliwość — dodał.

— Dziękuję Piotrowi, że wspomniał o tych Ukraińcach, którzy ratowali Polaków w najprostszym ludzkim odruchu, że nie dali się zaczadzić tej absurdalnej, zbrodniczej ideologii, że jeden naród ma prawo mordować drugi naród — kontynuował Jerzy Szmit, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego. — Naszym obowiązkiem jest upominać o przypominanie, o trwanie tych pamięci, ale też i przypominanie nazwisk tych zbrodniarzy, którzy tego dokonali — podkreślił.

— Prawda o Rzezi Wołyńskiej ma rozbrzmiewać na salonach dyplomatycznych, żebyśmy nie wstydzili się tego, że jesteśmy Polakami i żeby prawda zawsze zwyciężała — apelował Tomasz Owsianik.

Kolejne rocznice Rzezi Wołyńskiej są obchodzone zazwyczaj w niedzielę najbliższą dacie 11 lipca, która symbolizuje tzw. Krwawą Niedzielę. Właśnie w niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) przeprowadziły skoordynowany atak na polskie wsie i osady na Wołyniu. Celem było masowe wymordowanie ludności polskiej, co miało na celu etniczne oczyszczenie tych terenów. Szacuje się, że tego dnia zginęło kilka tysięcy Polaków, w tym wiele kobiet, dzieci i starców.

Krwawa Niedziela była kulminacyjnym momentem fali przemocy, która trwała od 1943 do 1945 roku i była częścią szerszej kampanii prowadzonej przez UPA przeciwko Polakom na Kresach Wschodnich. W wyniku Rzezi Wołyńskiej zginęło ponad 100 tysięcy Polaków.

Stanisław Kryściński

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3115181 8 lip 2024 16:41

    Czy doczekamy się przeprosin za to ludobójstwo?

    Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz