Olsztyński Inspektorat Pracy przygotował specjalną akcję dedykowaną dla młodych osób [ZDJĘCIA]

2024-07-05 16:00:19(ost. akt: 2024-07-05 16:12:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Już po raz czwarty Okręgowy Inspektorat Pracy rusza ze swoim projektem o nazwie "Patent na pierwszą prace", skierowany do młodych ludzi, ale i nie tylko. Stanowiska OIP pojawiły się tym razem na ul. Kapitańskiej na terenie RCS "Ukiel" w Olsztynie.
"Patent na pierwszą pracę" jest specjalną akcją, której głównymi odbiorcami są osoby młode chcące zatrudnić się w wybranej przez siebie branży. Konsultacje polegają na zwiększeniu świadomości osób wchodzących na rynek pracy wobec ewentualnych nadużyć oraz oszustw ze strony pracodawcy.

— Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać mniejszą świadomość młodych osób poprzez nielegalne zatrudnienie lub niewypłacanie wynagrodzeń. Akcja "Patent na pierwszą pracę" jest skierowana do osób najmłodszych, aby rozwijać ich świadomość w kwestii swoich praw, szczególnie w okresie wakacji. Przeważnie są to osoby w wieku od 15 do 18 lat - często zasięgają one rad naszych specjalistów, ponieważ niekoniecznie mogą wiedzieć jak podjąć się danej pracy lub na podstawie jakiej umowy zostać zatrudnionym — powiedział Łukasz Sztych, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie, który dodaje, że najwięcej przypadków nadużyć występuje w podmiotach z branży HORECA (m.in. hotelarstwo, turystyka, gastronomia).

Pierwsza odsłona tegorocznej akcji rozpoczęła się w Ostródzie, a w piątek (5 lipca) punkty informacyjne pojawiły się w Olsztynie, a dokładnie na ul. Kapitańskiej na terenie turystycznego obiektu "RCS Ukiel".

Zainteresowani mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, uzyskać informację na temat bezpieczeństwa i higieny pracy oraz otrzymać materiały edukacyjne przygotowane przez Państwową Inspekcję Pracy.

Fot. Zbigniew Woźniak

Swoje punkty informacyjne przygotowały również inne instytucje współpracujące z Okręgowym Inspektoratem Pracy, czyli Krajowa Administracja Skarbowa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ochotniczy Hufiec Pracy.

Pomimo, że "Patent na pierwszą pracę" jest skierowany do ludzi młodych, to o porady prosi nie tylko ta konkretna grupa osób.

— O porady dotyczące legalności zatrudnienia młodych osób na okres wakacyjny często pytają nas również przedsiębiorcy. To samo tyczy się osób, które dopiero rozpoczynają własną działalność i chcących zatrudnić młodzież — skomentował Łukasz Sztych.

Fot. Zbigniew Woźniak

Akcja "Patent na pierwszą pracę" pojawi się jeszcze w następujących miejscowościach: Mikołajkach (6 lipca), Mrągowie (13 lipca) i Giżycku (27 lipca). W poprzednim roku inicjatywa została uhonorowana certyfikatem uznania przez Europejski Urząd ds. Pracy.


Janusz Siennicki