Edukacja z wojskiem - najmłodsi z Warmii i Mazur rozpoczynają wakacje z cenną wiedzą

2024-06-21 18:02:51(ost. akt: 2024-06-21 15:17:44)

Autor zdjęcia: Zespół prasowy 4W-MBOT

Wraz z rokiem szkolnym zakończył się ogólnopolski pilotażowy program „Edukacja z wojskiem”. 6-tygodniowy cykl edukacyjno-obronny - przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej miał na celu podnieść świadomość wśród dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz pozwolić na kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
Warmińsko-mazurscy terytorialsi odwiedzili ponad 50 szkół i przeprowadzili zajęcia z cyklu "Edukacja z wojskiem".

Fot. Zespół prasowy 4W-MBOT

To program Ministerstwa Obrony Narodowej, dzięki któremu najmłodsi mogli poznać podstawy radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Zajęcia na Warmii i Mazurach trwały od maja aż do ostatnich dni roku szkolnego.

— Trzygodzinne zajęcia w 54 szkołach prowadzili m.in. żołnierze wszystkich batalionów 4W-MBOT. Terytorialsi z Giżycka odwiedzili 7 placówek. Żołnierze z Morąga przekazali wiedzę dzieciom z 10 szkół, z Braniewa - 4, z Ełku - 10, a z Olsztyna - 23. Lekcje doskonale wpisywały się w misję Wojsk Obrony Terytorialnej, której głównym celem jest niesienie wsparcia lokalnym społecznościom — mówi oficer prasowy 4W-MBOT st. kpr. Sabina Mazurek.

Fot. Zespół prasowy 4W-MBOT

Terytorialsi przeprowadzili zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych.

Ich nadrzędnym założeniem było przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny i dostosowany do wieku. Zajęcia nie dotyczyły wiedzy ściśle wojskowej, priorytetem było przede wszystkim omówienie zagadnień związanych z obroną cywilną.

Fot. Zespół prasowy 4W-MBOT

Uczniowie szkół zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.