Mieszkanki z powiatu olsztyńskiego mogą wykonać darmową mammografię w wielu miejscowościach regionu

2024-06-15 17:00:27(ost. akt: 2024-06-14 15:01:38)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: freepik/ Powiat Olsztyński

Drogie panie, czas na mammografię, a te badania bezpłatnie wykonacie w czerwcu i w lipcu w miejscowościach powiatu olsztyńskiego. Sprawdźcie kiedy, bo warto się zarejestrować!
LUX MED Diagnostyka zaprasza panie w wieku od 45 do 74 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ. Odbędą się one w mobilnej pracowni mammograficznej. Kiedy i gdzie ją znajdziecie?

— Olsztynek – 21 czerwca w godzinach 8.30-11.00 przy Ośrodku Zdrowia, ul. F. Chopina 11
— Dywity – 21 czerwca w godzinach 14.00-16.00 przy Urzędzie Gminy, parking przy Stodole, ul. Olsztyńska 32
— Dobre Miasto – 24 czerwca w godzinach 11.00-17.00 przy Dziennym Domu Senior Plus, ul. Górna 24
— Jeziorany – 2 lipca w godzinach 14.00-16.00 przy Miejskim Ośrodku Kultury, ul. M. Konopnickiej 4
— Barczewo – 4 lipca w godzinach 8.30-11.00 przy Przychodni Zdrowia, ul. Lipowa 2
— Stawiguda – 4 lipca w godzinach 14.00-16.00 parking w centrum Stawigudy (obok szkoły podstawowej), ul. Warszawska.

W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Panie w wieku od 45 do 74 lat mogą wykonać mammografię w programie:

— co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi;
— co 12 miesięcy, jeśli zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu;
— co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT).

Wyłączone z programu są kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”. Przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia. Badanie w programie można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.

— Warto się badać regularnie! Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie i daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia, a dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie — zapewnia Anna Niemirska, starszy specjalista ds. Marketingu i PR LUX MED Diagnostyka