Od kaprala się zaczyna. Żołnierze z Warmii i Mazur do swoich jednostek wrócili z trofeami

2024-06-11 19:00:00(ost. akt: 2024-06-11 15:18:27)

Autor zdjęcia: Zespół prasowy 4W-MBOT

W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbył się Dzień Podoficera, w którym wzięli udział przedstawiciele brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. To wydarzenie z udziałem żołnierzy, którzy stanowią fundament wojskowej struktury dowodzenia. W Zegrzu zjawili się między innymi żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej i do swoich jednostek wrócili z trofeami.
Częścią Dnia Podoficera były zawody sportowe. Żołnierze reprezentujący 4W-MBOT zdobyli w nich miejsca na podium w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Zawodnicy z Warmii i Mazur zajęli m.in. 2 miejsce w unihokeju.

Podoficerowie to szczególny korpus w szeregach Wojska Polskiego. Żołnierze stają się jego częścią wraz z ukończeniem kursu i awansem na stopień kaprala. Jego funkcją jest najczęściej dowodzenie sekcją lub drużyną, czyli podstawowym pododdziałem.

Dalsza ścieżka kariery wiedzie przez kolejne stopnie, aż do najwyższego - starszego chorążego sztabowego. Zdobycie stopnia podoficerskiego jest celem wielu żołnierzy z korpusu szeregowych. Oni także brali udział w Dniu Podoficera, co było dla nich okazją do integracji z kolegami starszymi stopniem.

— Korpus podoficerski stale się powiększa, także w naszej brygadzie. Szansą na uzyskanie stopnia kaprala dla żołnierzy Obrony Terytorialnej jest kurs podoficerski SONDA. Szeregowi, którzy uczestniczyli w Dniu Podoficera mieli okazję, by jeszcze bliżej poznać korpus podoficerski, a dzięki temu być może podjąć decyzję o przystąpieniu do niego — mówił st. chor. sztab. Marcin Czerniewicz, Starszy Podoficer Dowództwa 4W-MBOT.

Fot. Zespół prasowy 4W-MBOT

Każdy, kto marzy o stopniu podoficerskim i posiada odpowiednie predyspozycje do jego uzyskania, ma szansę spróbować swoich sił. Pierwszym etapem drogi do jego otrzymania może być wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Formacja przygotowała specjalny cykl szkoleń podstawowych w okresie letnim- "Wakacje z WOT". To program szkoleń podstawowych stworzony głównie z myślą o dorosłych uczniach, studentach i nauczycielach, którzy korzystając z przerwy w nauce mogą rozpocząć służbę wojskową. Szkolenie kończy się przysięgą, później nowi żołnierze rozpoczynają służbę w swoich pododdziałach. Pierwsze tegoroczne wakacyjne szkolenie organizowane przez 4W-MBOT rozpocznie się 28 czerwca.

Kolejne zaplanowane jest na 16 sierpnia.