Teatr Prawie Dorosły z Bartąga zaprasza pod brzozę

2024-06-07 20:00:49(ost. akt: 2024-06-07 14:48:07)
Teatr z Bartąga po koniec 2023 roku  zadebiutował na Scenie Kameralnej Teatru Jaracza w Olsztynie.

Teatr z Bartąga po koniec 2023 roku zadebiutował na Scenie Kameralnej Teatru Jaracza w Olsztynie.

Autor zdjęcia: Teatr Prawie Dorosły z Bartąga

Stowarzyszenie Teatr Prawie Dorosły z Bartąga od lat zaprasza miłośników teatru na Letni Festiwal Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”. — Dziś to już renomowane wydarzenie artystyczne — mówi Bogumiła Radaszewska.
Teatr Prawie Dorosły z Bartąga to inicjatywa ludzi pełnych pasji, kochających teatr. Są pomysłodawcami Letniego Festiwalu Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”.

— Zaczęło się 19 lat temu od przedstawienia zagranego jeszcze nie na scenie, ale na łączce pod brzozą — wspomina dziś Bogumiła Radaszewska, inicjatorka założenia Teatru Prawie Dorosłego. — To chęć aktywnego działania, zrobienia czegoś dla innych, ale też realizacji swoich aktorskich pasji.

Po dwóch latach prób i przedstawień pojawił się pomysł organizacji festiwalu podobnych teatrów. — Stąd pojawił się pomysł organizacji Letniego Festiwalu Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”. — Chcemy się cieszyć i zarażać innych bakcylem teatralnym. I to się udaje. Powstają kolejne takie teatry. Sami też jesteśmy zapraszani na występy. Wyjeżdżaliśmy m.in., do Skolit, Iławy i Miłakowa — opowiada Bogumiła Radaszewska.

Stowarzyszenie Teatr Prawie Dorosły z Bartąga od lat zaprasza na Letni Festiwal Teatrów Amatorskich „Pod Brzozą”. — Dziś to już renomowane wydarzenie artystyczne. Przez lata festiwal gościł teatry amatorskie z Polski i zagranicy, dziś zespoły zgłaszają się same, a Bartąg stał się ważnym ośrodkiem amatorskiego ruchu teatralnego.

9 czerwca w Bartągu odbędzie się już XVIII edycja tego wydarzenia. — Wystąpi m.in. olsztyński Teatr Ruchu Lustro, Teatr MIMO Wszystko z Dywit — informuje pani Bogumiła. — Na naszej scenie wystąpi jako pierwszy Teatr Rodziców działający przy przedszkolu w Bartągu — zapowiada.

Teatr Prawie Dorosły z Bartąga zaprezentuje sztukę „Widelec po Kociej Rybie”. Tym spektaklem Teatr z Bartąga po koniec 2023 roku zadebiutował na Scenie Kameralnej Teatru Jaracza w Olsztynie.

Jedną z poprzednich sztuk Teatru Prawie Dorosłego była sztuka „Bar-Tong”. Inspirację do powstania przedstawienia stanowią osobiste historie aktorów oraz archiwa wsi. Twórcy przywołują czasy, kiedy Warmię nazywano Prusami Wschodnimi, aby snuć ekologiczną refleksję o współczesności i rozwoju Olsztyna.

— Scenariusz został napisany przez Barbarę Święcicką, reżyserkę i animatorkę kultury. Zaprosiłam ją do Bartąga, pokazałam jej wieś i to, co ma w sobie najlepszego. Była zachwycona. Jej reakcja pokazała, że mając takie rzeczy na co dzień, tego nie doceniamy. To zmieniło nasze podejście — mówi Bogumiła Radaszewska. — Scenariusz powstał na podstawie opowieści naszych aktorów. Przeszłość przeplata się w tej sztuce z teraźniejszością, ze zmianami zachodzącymi w samym Bartągu.

Działania Teatru z Bartąga wspiera od lat gmina Stawiguda.

— Jego działalność oraz organizacja festiwalu w Bartągu w znaczący sposób wpływa na scenę kulturalną całego województwa — podkreśla Witold Lubowiecki, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stawigudzie.

Organizatorzy festiwalu zapraszają 8 czerwca o godz. 16, Scena „Pod Brzozą” w Bartągu (za przedszkolem przy ulicy Nad Łyną 57).

Obejrzeć będzie można:
„Czerwone Kapturki”, reż. Hanna Banasiak – Teatr Rodziców przy Przedszkolu w Bartągu,
„Poniedziałek” – choreografia: Izabela Kościesza, muz. Jarek Kordaczuk – Teatr Ruchu LUSTRO z Olsztyna,
„Podwójne zaciemnienie” na motywach powieści J. Kesselringa „Arszenik i stare koronki” – reż. Anna Juszczyńska, scen. Karolina Roguszka i Anna Juszczyńska – Teatr MIMO Wszystko z Dywit,
„Widelec po Kociej Rybie” – scen. i reż. Basia Święcicka – Teatr Prawie Dorosły z Bartąga.

Grzegorz Szydłowski