Seniorzy z Warmii i Mazur nadal celem dla oszustów
2024-06-08 19:00:39(ost. akt: 2024-06-07 15:12:38)
Oszuści bezwzględnie wykorzystują ufność seniorów. Jedną z metod, jakiej używają przestępcy, aby wykorzystać nieostrożność, jest metoda na wnuczka. Popularna metoda przestępców na wyłudzanie pieniędzy od seniorów jest nadal aktualna.
Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa, banków oraz policji.
— Tyle mówi się o najróżniejszych metodach oszustw, których ofiarami padają seniorzy. A to na wnuczka z wypadkiem w tle, zagrożeniem życia czy po prostu potrzebą natychmiastowej pomocy członkowi rodziny. A to na „policjanta”, gdy senior zostaje poproszony o pomoc w przeprowadzeniu „tajnej akcji policyjnej” […]. Więc po raz kolejny przypominany i prosimy dziadku, babciu bądźcie ostrożni! Nie dajcie się nabrać! W razie wątpliwości zadzwońcie po prostu do wnuczka i zapytajcie, czy wszystko z nim w porządku. I nigdy, przenigdy nie umawiajcie się na spotkania, aby przekazać pieniądze — przestrzega aktorka, Daria Widawska.
Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości. Twarzami tegorocznej edycji są Daria Widawska i Jerzy Kryszak.
Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa wraz z bankami oraz policją apelują:
— należy chronić naszych seniorów.
— Warto przypominać, aby w podejrzanej sytuacji natychmiast dzwonili do członków rodziny lub na policję.
— Seniorze, nie wykonuj ślepo poleceń oszusta. Zweryfikuj opisaną sytuację z rodziną lub policją.
— Warto przypominać, aby w podejrzanej sytuacji natychmiast dzwonili do członków rodziny lub na policję.
— Seniorze, nie wykonuj ślepo poleceń oszusta. Zweryfikuj opisaną sytuację z rodziną lub policją.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez