Pod Olsztynem wybudowali miniamfiteatr. Docenili w kraju

2024-06-01 08:00:00(ost. akt: 2024-05-31 14:36:42)
Miniamfiteatr w Ługwałdzie

Miniamfiteatr w Ługwałdzie

Autor zdjęcia: Mat. własne

W Ługwałdzie powstał miniamfiteatr. Okazał się jedną z najlepszych inicjatyw w kraju.
Na zagospodarowanym placu wiejskim w Ługwałdzie powstała klimatyczna, drewniana widownia na ponad 70 miejsc i dach z płótna. Z widowni mieszkańcy korzystają podczas imprez integracyjnych, ale również w trakcie m.in. spektakli teatralnych. Przypomnijmy, że w Ługwałdzie funkcjonuje amatorski teatr działający przy Stowarzyszeniu Ługwald.

— Inwestycja nie dość, że upiększyła wieś, to jest jeszcze praktyczna i często wykorzystywana przez lokalną społeczność. Warto wspomnieć, że widownia powstała dzięki dofinansowaniu z Innowacyjnego Funduszu Sołeckiego, który premiuje dodatkowymi środkami z budżetu gminy Dywity sołectwa, które proinwestycyjnie podchodzą do swojego Funduszu Sołeckiego — podkreśla Jacek Niedzwiecki z Urzędu Gminy w Dywitach.

Ługwałdzki projekt najpierw został uznany za najlepszą inicjatywę sołecką w województwie warmińsko-mazurskim. Następnie został zgłoszony do rywalizacji w skali krajowej. I to z powodzeniem.

— Przedstawiciele sołectwa i gminy odebrali wyróżnienie oraz 2,5 tys. zł nagrody podczas ogólnopolskiego finału konkursu. Wyróżnienie w Ogrodach Przelewice pod Szczecinem odebrał sołtys Mirosław Hycza wraz z radnym Danielem Szejko, Magdaleną Iwanek – zastępcą wójta gminy Dywity i Iwoną Baka z biura Rady Gminy Dywity. W ścisłym finale konkursu znalazło się 16 najlepszych inicjatyw z 16 województw w kraju — zaznacza Jacek Niedzwiecki.

Organizatorem VII Ogólnopolskiego Konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” jest Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, czyli największa organizacja w kraju skupiająca sołtysów z całej Polski, pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy oraz informacji w zakresie realizacji projektów służących aktywizacji lokalnej społeczności sfinansowanych w sołectwach w ramach funduszu sołeckiego, „wymiana doświadczeń, krzewienie dobrych praktyk oraz prezentacja wsi jako miejsca do życia i rozwoju społeczno-zawodowego”. W VII edycji konkursu uczestniczyło ponad 150 przedsięwzięć zrealizowanych przez wspólnoty mieszkańców wsi w 16 województwach.

gs