Great Wall Motors likwiduje wszystkie miejsca pracy w Europie

2024-05-31 08:38:44(ost. akt: 2024-05-31 08:43:13)

Autor zdjęcia: PAP

Chiński producent samochodów Great Wall Motors postanowił zlikwidować wszystkie miejsca pracy w Europie z powodu słabych wyników sprzedaży. To trudna sytuacja dla pracowników, którzy mimo zwolnienia nie otrzymają odprawy. GWM zamknie również swoją siedzibę główną w Monachium.
Great Wall Motors (GWM), jeden z czołowych chińskich producentów samochodów, sprzedał w zeszłym roku ponad 1,2 mln pojazdów na całym świecie.

Gigant ogłosił w tym tygodniu, że likwiduje wszystkie miejsca pracy na Starym Kontynencie oraz swoją siedzibę w Monachium. W Europie planuje kontynuować działalność poprzez współpracę z lokalnymi sieciami dealerów, m.in. z grupą Emil Frey.

Decyzja ta już dotknęła Niemcy. "We wtorek, 28 maja, około 100 pracowników w Monachium otrzymało wypowiedzenia. Ze względu na zamknięcie zakładu, nie planuje się wypłaty odpraw" - informuje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Według "FAZ", decyzja GWM wynika ze słabych wyników sprzedaży w Europie, szczególnie w segmencie samochodów elektrycznych. Choć dokładne liczby nie są znane, niemiecki dziennik donosi o "ogromnych stratach".

Decyzja GWM ma również inne tło. "GWM uzasadnia falę zwolnień planowanymi przez UE cłami importowymi na chińskie samochody elektryczne, które mogą wejść w życie już w lipcu" - informuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Wzrost opłat, jak argumentują Chińczycy, jeszcze bardziej utrudni poprawę wyników.

"Kultura korporacyjna GWM jest postrzegana jako bardzo kontrowersyjna. Na początku roku pracownicy w Monachium zgłosili 'toksyczną atmosferę pracy', niegrzeczne maniery i nadmierne kontrole ze strony kierownictwa" - dodaje niemiecki dziennik.

Źródło: money.p;