Rząd ogłasza nowe prawo związane z konfliktem zbrojnym

2024-05-27 12:31:14(ost. akt: 2024-05-27 12:38:00)

Autor zdjęcia: PAP/Piotr Nowak

W siedzibie Sztabu Generalnego WP rozpoczęło się spotkanie podczas którego, wicepremier szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister Cezary Tomczyk oraz szef SGWP gen. Wiesław Kukuła, przedstawią informację na temat programu Tarcza Wschód.
Jak informuje resort obrony program Tarcza Wschód wpisuje się w utworzenie kompleksowej, regionalnej infrastruktury obronnej budowanej we współpracy z państwami bałtyckimi do przeciwdziałania zagrożeniom na wschodniej flance NATO.

Według MON, realizacja programu Tarcza Wschód znacząco wzmocni odporność państwa na zagrożenia militarne z kierunku wschodniego, ograniczy mobilność wojsk przeciwnika, jednocześnie zapewniając większą swobodę działania i zdolność przetrwania wojsk własnych, ale także ludności cywilnej.

Ministerstwo obrony podkreśla, że program Tarcza Wschód to międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem zabezpieczeniem ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. W prace zespołu ds. koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są, poza Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Premier Donald Tusk zapowiadając w piątek prezentację Narodowego Planu Obrony i Odstraszania "Tarcza Wschód" podkreślił, że to wielomiliardowe inwestycje na wschodniej i północnej granicy. "Mówimy o fortyfikacjach, zmianach terenowych, które bardzo utrudnią mobilność ewentualnego agresora" - tłumaczył. Dodał, że będą to rozwiązania, które poprawią jednocześnie mobilność polskiego wojska i straży granicznej, poprawią bezpieczeństwo i ochronę ludności cywilnej "na wypadek jakichś złych zdarzeń".

Założenia Narodowego Planu Obrony i Odstraszania "Tarcza Wschód" premier ogłosił 18 maja. Program, na który rząd zapowiedział przeznaczenie 10 mld zł, zakłada m.in. budowę umocnień i zapór wzdłuż wschodniej granicy.

PAP/red.