Chcesz jeździć na hulajnodze elektrycznej? Pamiętaj o tych zasadach
2024-05-25 09:07:29(ost. akt: 2024-05-24 15:56:40)
Hulajnogi elektryczne to jeden z najbardziej popularnych środków transportu. W Olsztynie również ich nie brakuje. Straż miejska przypomina o zasadach, dzięki którym jazda na elektrycznym jednośladzie będzie bezpieczna.
Co roku w okresie wakacji na terenie Olsztyna pojawia się spora ilość elektrycznych hulajnóg. Jest to bardzo skuteczny i łatwo dostępny środek transportu.
Podczas jazdy należy zachować szczególną ostrożność, aby nie wyrządzić sobie lub komuś innemu krzywdy. Olsztyńska Straż Miejska przypomina najważniejsze zasady związane z poruszaniem się hulajnogą po mieście.
1) Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi oraz szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5m.
2) Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
3) Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
4) Kierujący hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
5) Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
6) Dopuszczalna prędkość poruszania się hulajnogą elektryczną to 20 km/h, a w przypadku poruszania się po chodniku - prędkość zbliżona do ruchu pieszego.
7) Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się ciągnięcia lub holowania pojazdu oraz przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
8) Zabronione jest kierowanie hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.
9) Zabrania się dopuszczania dziecka w wieku do 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną na drodze. W strefie zamieszkania dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną przez dziecko w wieku do 10 lat wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
10) Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku 10-18 lat wymagane jest posiadanie takich samych uprawnień, jak w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM A1, B1 lub T.
Straż Miejska przypomina również o prawidłowe pozostawianie hulajnóg miejskich w miejscach do tego przeznaczonych.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez