Szlak Wielkich Jezior Mazurskich zostanie przebadany

2024-05-26 15:30:05(ost. akt: 2024-05-24 15:51:53)
Kisajno

Kisajno

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Fundacja „Żeglarstwo jest eko” chce zaangażować żeglarzy w obywatelskie pomiary przejrzystości wód na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wspólnymi siłami i w prosty sposób można zebrać dane, które posłużą naukowcom do badań nad czystością mazurskich jezior i sposobami ich ochrony.
Udział w akcji to świetny wstęp do rozmowy na temat środowiska naturalnego Mazur i tego, co możemy robić, by cieszyć się nim jak najdłużej – przekazuje koordynator Mateusz Hoffmann z węgorzewskiej Fundacji „Żeglarstwo jest eko”. – Do akcji zapraszamy przede wszystkim szkoły żeglarstwa organizujące wędrowne rejsy po Mazurach.

Badania stanu polskich jezior realizowane są bardzo rzadko. Wynika to z ograniczonego budżetu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz bardzo dużej liczby jezior, które muszą zostać poddane badaniom.

Tymczasem, analizując aktualne dane na temat czystości mazurskich jezior, moglibyśmy lepiej zrozumieć stan środowiska naturalnego i poprawić sposoby jego ochrony.

Na szczęście istnieją proste sposoby pomiaru czystości wody, których może dokonać każdy z nas – to badanie przejrzystości wody przy pomocy krążka Secchiego. Biały krążek zanurza się w wodzie i notuje, na jakiej głębokości jest on wciąż widoczny. Pomiar w jednym miejscu powie nam o poziomie widoczności wody w danym miejscu i czasie. Kilkadziesiąt lub kilkaset pomiarów w trakcie sezonu żeglarskiego stanowi już jednak ciekawy materiał do wyciągania wniosków dla doświadczonych naukowców.

– Jeżeli zdecydujecie się wziąć udział w akcji, otrzymacie od nas paczką pakiet badawczy, na który składają się: krążek Secchiego, instrukcja przeprowadzenia badania, link do formularza online, w którym będziecie raportować wyniki – przekazuje koordynator akcji. – Zestaw umożliwi badanie przejrzystość jezior na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Wyniki badań można będzie przesłać przez przygotowany przez nas prosty formularz, a my przekażemy je współpracującym z nami naukowcom z Zakładu Ochrony Wód Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego.

– Fundacja „Żeglarstwo jest eko” z siedzibą w Węgorzewie powstała z przekonania, że rozwój turystyki, w tym turystyki wodnej na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, może iść w parze z ochroną środowiska pod warunkiem odpowiedniej edukacji i implementacji dobrych praktyk. Nasza misja polega na szukaniu równowagi między ekologią a przemysłem turystycznym dla zrównoważonego żeglarstwa, co obejmuje pozyskiwanie nowej wiedzy, edukację i wpływanie na zmiany świadomości społecznej. Działamy nie tylko poprzez bezpośrednie działania edukacyjne, ale również przez aktywną pracę nad zmianą systemową oraz doradztwo dla firm sektora turystycznego, instytucji publicznych i samorządów – informuje węgorzewska Fundacja.