Niebezpieczny incydent z z myśliwcem MiG-29 pod Elblągiem. Sprawa zostanie zbadana

2024-05-23 08:24:49(ost. akt: 2024-05-23 09:25:25)

Autor zdjęcia: PAP/Adam Warżawa

W trakcie wykonywania lotu szkolnego na samolocie MiG-29 w okolicy Kurowa Braniewskiego doszło do utraty zbiornika paliwa. Zbiornik był pusty, spadł kilkaset metrów od zabudowań - przekazało Dowództwo Generalne RSZ.
O incydencie poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w mediach społecznościowych - na X i Facebooku. Jak wskazano, w środę (22 maja) przed godz. 18.00 w okolicach Kurowa Braniewskiego pod Elblągiem doszło do "zdarzenia lotniczego" podczas lotu szkolnego na samolocie MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

— Doszło do utraty zbiornika paliwa. Zbiornik był pusty, spadł kilkaset metrów od zabudowań. Ze wstępnych ustaleń wynika, że postępowanie pilotów odbyło się zgodnie z obowiązującymi procedurami. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach procedurami okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśni Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego — wskazano w komunikacie.

MiGi-29 to poradzieckie myśliwce, których kilkanaście wykorzystują jeszcze polskie Siły Powietrzne; stacjonują one w bazie w Malborku. W najbliższych latach te przestarzałe maszyny, obok poradzieckich Su-22 być zastąpione przez nowe zamówione dla Wojska Polskiego samoloty bojowe, w tym amerykański F-35 i południowokoreańskie FA-50. Kilkanaście myśliwców tego typu Polska przekazała w ubiegłym roku broniącej się przed Rosją Ukrainie.
PAP/red,