Olsztyńscy policjanci karzą rodzinnych oprawców

2024-05-22 19:00:33(ost. akt: 2024-05-22 17:33:00)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Od połowy 2020 roku policjanci korzystają z narzędzi prawnych pozwalających na natychmiastowe odizolowanie sprawców przemocy w rodzinie od ich ofiar. Jak pokazują statystyki przepis nie jest "martwy".
Przepisy wprowadzone w sierpniu 2020 r. i znowelizowane w połowie 2023 r. dają policjantom skuteczne narzędzia do przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony dotkniętych nią osób.

Na podstawie aktualnie obwiązujących przepisów, funkcjonariusz Policji ma prawo wydać wobec osoby, która swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie, stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej tą przemocą, nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

W praktyce oznacza to, że osoba stosująca przemoc w rodzinie będzie musiała natychmiast opuścić mieszkanie, w którym przebywała wspólnie ze swoimi ofiarami. Będzie mogła zabrać ze sobą jedynie rzeczy osobiste lub służące do wykonywania pracy – wszystko w asyście funkcjonariuszy.

Nakaz opuszczenia lokalu może być połączony z zakazem zbliżania się i kontaktowania z osobami dotkniętymi przemocą, a także z zakazem zbliżania się do ich bezpośredniego otoczenia, a więc na przykład szkoły lub zakładu pracy.

Wydany przez Policję nakaz lub zakaz (bądź oba jednocześnie) obowiązuje przez 14 dni, okres ten może zostać wydłużony decyzją sądu. W czasie obowiązywania zakazu lub nakazu policjanci będą systematycznie sprawdzać, czy objęty nimi sprawca przemocy domowej stosuje się do wydanej decyzji.

W czasie izolacji od sprawcy osoba dotknięta przemocą domową ma czas na podjęcie decyzji co do dalszego sposobu postępowania. Może na przykład złożyć zawiadomienie o przestępstwie polegającym na znęcaniu się nad osoba najbliższą lub złożyć do sądu żądanie o wydanie bezterminowych nakazów opuszczenia lokalu lub zbliżania się.

Od początku 2024 r. policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i podległych jej komisariatów zastosowali opisane wyżej narzędzia prawne wobec 43 sprawców przemocy domowej.

Złamanie obwiązującego zakazu lub nakazu jest wykroczeniem. Za jego popełnienie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do 30 dni aresztu.

Policjanci apelują, aby reagować na każde oznaki stosowania przemocy domowej w swoim otoczeniu. Funkcjonariusze sprawdzą każde takie zgłoszenie.