Dzień Europy świętowaliśmy z „Piątką”! Dzieci i młodzież interesują się Unią Europejską

2024-05-10 19:25:10(ost. akt: 2024-05-15 12:22:37)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

— Jest mi niezwykle miło, że Dzień Europy w naszej szkole odbył się tak hucznie i pięknie — mówi Monika Lewicka, dyrektor Niepublicznej szkoły Podstawowej „Piątka” z Oddziałami Dwujęzycznymi. — Unia Europejska to bardzo ważne wartości, które warto zaszczepiać naszym dzieciom od najmłodszych lat.
— Musimy stale pamiętać, że demokracji nie dostaliśmy raz na zawsze. Że musimy o nią codziennie dbać — uważa prof. Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog i socjolog, adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie problematyki integracji europejskiej, ekspertka Team Europe. — Tym bardziej cieszę się, gdy dzieci i młodzież interesują się Unią Europejską, angażują się i korzystają z jej dobrodziejstw. To dobrze wróży dla Unii, ale i dla nas wszystkich!

— Dzień Europy to rocznica bardzo ważna dla każdego Europejczyka — mówi Radosław Król Wojewoda Warmińsko-Mazurski. — Bardzo się cieszę, widząc, jak najmłodsze pokolenie czci narodziny Unii Europejskiej, jak ze swojej perspektywy przybliża charakterystyki krajów wchodzących w skład wspólnoty europejskiej. Deklaracja Schumana, podpisana właśnie 9 maja 74 lata temu, ma niezwykłe znaczenie, gdyż zapoczątkowała proces integracji Europy, gwarantując pokój i rozwój. Dziękuję dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Piątka” pani Monice Lewickiej za zaproszenie na Piknik Europejski — zawsze staram się wspierać wszelkie wydarzenia edukacyjne łączące propagowanie wiedzy z patriotyzmem. Dzień Europy to idealna okazja, aby poznać bliżej inne narody, dowiedzieć się więcej o ich kulturze, smakach czy atrybutach.