Rekordowa liczba dzieci trafiła w majowy weekend do szpitala dziecięgo w Olsztynie

2024-05-09 10:00:00(ost. akt: 2024-05-09 10:55:18)

Autor zdjęcia: archiwum WSSD

Rekordowo duża liczba dzieci skorzystała z pomocy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie w długi, majowy weekend. Specjaliści intensywnie pracowali, żeby szybko zdiagnozować i wyleczyć dzieci, które zgłaszały się z najróżniejszymi dolegliwościami. Było bardzo dużo urazów głowy i kończyn podczas zabawy na trampolinach, jazdy na rowerach czy hulajnogach.
Tylko w dniach 1-5 maja przyjęto do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Dzieci 284 pacjentów. Aż 43 z nich wymagało operacji w tzw. trybie ostrym z powodu urazów. Jeden z pacjentów operowanych po takim urazie jest nadal w stanie ciężkim i przebywa w Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii.

Najczęstsze przyczyny hospitalizacji podczas majówki to głównie urazy (m.in. urazy głowy, złamania i stłuczenia rąk i nóg, skręcenia i naderwania stawów, ciała obce w oku, nosie czy gardle) oraz zatrucia i choroby układu oddechowego.

Dodatkowo 67 pacjentów nie wymagających leczenia szpitalnego uzyskało z powodu urazów pomoc Poradni Chirurgicznej. Ponadto w dniach 1-5 maja ponad 800 pacjentów skorzystało z porady lekarskiej lub pielęgniarskiej w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

— Zazwyczaj co roku wraz z pojawieniem się ładnej pogody więcej dzieci zaczyna korzystać z różnych form aktywności na dworze, co skutkuje też większą liczbą urazów. Jednak tak dużej liczby pacjentów w tym okresie nie mieliśmy od wielu lat. Apelujemy do rodziców o zapewnienie dzieciom kasków ochronnych podczas jazdy na rowerze oraz kasków i ochraniaczy na kolana i łokcie w czasie jazdy na rolkach, wrotkach, czy deskorolce. Wówczas, jeśli nawet dojdzie do upadku, jego skutki nie będą tak poważne — czytamy w komunikacie Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest największą specjalistyczną placówką medyczną kompleksowo i interdyscyplinarnie leczącą dzieci w północno-wschodniej Polsce. Rocznie hospitalizuje ponad 40  tysięcy pacjentów, a z leczenia w trybie ambulatoryjnym korzysta około ćwierć miliona pacjentów.

Szpital posiada status Centrum Urazowego dla Dzieci. Interdyscyplinarność i kompleksowość leczenia w szpitalu polega na możliwości skorzystania w jednym miejscu z fachowej pomocy specjalistów niemalże wszystkich dziedzin medycyny adresowanej do dzieci i młodzieży: od medycyny ratunkowej, intensywnej terapii, poprzez dziedziny zabiegowe i dziedziny zachowawcze (we wszystkich pediatrycznych zakresach) na rehabilitacji kończąc.