Mamy nowy samorząd. Prezydent i radni zaprzysiężeni [ZDJĘCIA]

2024-05-07 16:30:25(ost. akt: 2024-05-07 16:10:51)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rozpoczęła się IX kadencja polskiego samorządu terytorialnego. W sali sesyjnej olsztyńskiego magistratu ślubowanie złożyli zarówno ci, którzy wywalczyli mandaty radnych, jak i nowy prezydent miasta.
Obejmując urząd prezydenta Olsztyna Robert Szewczyk podziękował wszystkim swoim poprzednikom za rozwój miasta. "Olsztynianie zdecydowali, że czas na dalsze zmiany, na nową wizję" - stwierdził i zapowiedział, że nadrzędnym celem jego prezydentury będzie to, "by młodzi ludzie nie chcieli wyjeżdżać. A ci, którzy wyjechali, chcieli tu wrócić".

— Olsztyn musi przedstawić im taką ofertę, żeby chcieli tu pozostać, licząc na szczęśliwe, godne życie. Przy okazji będzie to dobra oferta dla każdego mieszkańca — powiedział nowy prezydent i dodał, że chciałby, by już od września uczniowie szkół średnich mieli bezpłatną komunikację publiczną, zapewnił, że już pracuje nad stworzeniem centrów seniorów oraz poszerzeniem oferty sportowej, kilka razy zadeklarował, że jest gotowy do rozmów z mieszkańcami miasta na temat różnych obszarów funkcjonowania Olsztyna.

Fot. Zbigniew Woźniak

Do radnych nowej kadencji Szewczyk zaapelował, by śmiało patrzyli w przyszłość "bez oglądania się na innych, bez oglądania się wstecz".

— Olsztyn nie jest miastem, które znajduje się na drodze pomiędzy Gdańskiem a Warszawą. Olsztyn to miasto z ambicjami, stolica ważnego regionu, do którego chcą przyjeżdżać ludzie z całej Polski, z całej Europy. Odwiedzającym mamy wiele do zaoferowania i ja będę nad tą ofertą pracował przez całą swoją kadencję. W pierwszej kolejności chcę sprawić, żebyśmy sami uwierzyli, byli przekonani, że mamy bardzo wiele do zaoferowania, bez kompleksów, bez bylejakości, nie stać nas na przeciętność, nie mamy czasu na nią — mówił Szewczyk i podkreślał, że miastu "potrzeba własnego, dobrze słyszalnego głosu".

Fot. Zbigniew Woźniak

— Potrzeba nam dialogu, sporów i dyskusji. Możemy się ze sobą nie zgadzać, ale ważne, że nam zależy — mówił, a odnosząc się do trudnej, skomplikowanej historii Olsztyna, który w 1945 roku z miasta Allenstein w Prusach Wschodnich stał się miastem polskim powiedział, że "Olsztyn nie jest już miastem ludzi przyjezdnych".

— Urodziło się tu już kolejne pokolenie, które mam zaszczyt także ja reprezentować. Pokolenie ludzi, którzy mówią o sobie, że są stąd. (...) Będziemy tworzyć przyszłość; nie poniemiecką, nie kresową, nie postpeerelowską, tylko własną. Na własnych warunkach. Dziś jest najlepszy moment, by tę rozmowę rozpocząć. Nie ma drugiego takiego miasta na świecie, jak Olsztyn — powiedział Szewczyk.

Fot. Zbigniew Woźniak

Szewczykowi gratulacje złożył m.in. ustępujący prezydent, a obecny radny Piotr Grzymowicz, który wyraził nadzieję, że miasto utrzyma silną dynamikę rozwojową. Przypomniał przy tym, że Olsztyn jest krajowym liderem w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu unijnych funduszy.

Na przewodniczącego rady wybrany został, przy jednym głosie sprzeciwu, Łukasz Łukaszewski (KO). Wiceprzewodniczącymi zostali Ewa Zakrzewska (KO) i Grzegorz Smoliński (PiS) oraz Nelly Antosz z klubu Czesława Małkowskiego.

Fot. Zbigniew Woźniak

Na wtorkowej sesji radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Wśród radnych znaleźli się m.in. ubiegający się bezskutecznie o urząd prezydenta Marcin Możdżonek (własny komitet wyborczy), Czesław Jerzy Małkowski (własny komitet wyborczy - przegrał w drugiej turze), Grzegorz Smoliński (PiS), Mirosław Arczak (własny komitet wyborczy).

W 25-osobowej radzie miasta większość radnych będzie pracowała kolejną kadencję, osiem osób objęło mandat po raz pierwszy. W poniedziałek mandatu zrzekła się Sylwia Rembiszewska-Piątek, która będzie sprawować urząd wiceprezydentki Olsztyna. (PAP)