Sukces olsztyńskiego siatkarza w Stanach Zjednoczonych

2024-05-08 09:00:00(ost. akt: 2024-05-08 11:08:22)

Autor zdjęcia: Kacper Dobrowolski/UKS Chemik SMS Olsztyn/Instagram

Kacper Dobrowolski, syn byłego siatkarza i aktualnie trenera Macieja Dobrowolskiego odniósł spory sukces za oceanem. Polski rozgrywający, wraz z zespołem Georgetown College Athletics zdobył mistrzostwo ligi NAIA.
Siatkówka w Stanach Zjednoczonych studentami stoi. Dlaczego? Pomimo bycia światowym supermocarstwem, profesjonalna liga siatkówki stoi na bardzo niskim poziomie. Od 6 lat funkcjonuje National Volleyball Associaton, czyli liga siatkówki mężczyzn, natomiast kobieca odmiana zadebiutowała w styczniu 2024 roku pod nazwą League One. Amerykańscy włodarze od kilkudziesięciu lat stawiają jednak na programy studenckie, gdzie rozwijane są przyszłe gwiazdy siatkówki.

To właśnie w amerykańskich koledżach rodziły się takie gwiazdy jak Clayton Stanley, Lloy Ball czy David Lee, a jeśli mówimy o graczach współczesnych - Matthew Anderson, Micah Christenson, Aaron Russell oraz David Smith. W kobiecej siatkówce narodziły się tam m.in. Jordan Larson, Logan Tom, Kelsey Cook i Lauren Carlini. Drużyny takie jak UCLA, Long Beach State czy Hawaii University, grajace w dywizji I NCAA (organizacja zajmująca się organizowaniem zawodów sportowych na szczeblu uniwersyteckim) należą do najlepszych drużyn w kraju.

Nie tylko Amerykanie, ale swoje miejsce znajdowali tam obcokrajowcy, w tym Polacy. Jednym z ambasadorów naszego kraju w Stanach Zjednoczonych był Kacper Dobrowolski, wychowanek Chemika Olsztyn oraz AZS-u Olsztyn. Syn byłego rozgrywającego, siatkarza m.in. olsztyńskiego AZS-u i Asseco Resovii Rzeszów Macieja Dobrowolskiego od 2020 roku występował w Georgetown College Athletic.

Uniwersytet znajdujący się w stanie Kentucky nie występuje jednak w NCAA, lecz w lidze NAIA (National Association of Intercollegiate Athletics), zrzeszającej o wiele mniejsze szkoły wyższe. "Tygrysy" występowały w konferencji Mid-South GC, którą wygrali. Do 12 zespołowego ścisłego finału ligi przystępowali z miejsca 7.

Grający na pozycji rozgrywającego Kacper Dobrowolski wraz z kolegami, wśród których znajdowało się jeszcze trzech Polaków - Michał Bąk i Adam Szewiński z Częstochowy oraz Krzysztof Kowalski z Ostrołęki, w walce o półfinał pokonali Lawrence University 3:0 oraz obrońcę tytułu, Vanguard University (3:2). W meczu, którego stawką był finał NAIA, po zaciętej walce Georgetown College odniosło zwycięstwo nad szkołą Saint Xavier (3:2) i awansowało do wielkiego finału.

Tam zdecydowanym faworytem był zespół The Master's University, które w swojej konferencji z 25 meczów przegrało tylko 1. Ekipa Kacpra Dobrowolskiego pokazała jednak prawdziwy koncert - w setach 25:23, 25:18 i 25:20 pokonali rywali i wygrali cały mecz 3:0, zdobywając tytuł mistrza NAIA.

Oprócz złotego medalu, Kacper Dobrowolski został wybrany do najlepszej "szóstki" turnieju (All Tournament Team). Przed młodym siatkarzem teraz nowe wyzwania. Jak poinformował za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, jesienią 2024 roku dołączy do sztabu szkoleniowego żeńskiej drużyny Charleston Southern University, która występuje w pierwszej dywizji ligi NCAA.

— Przez następne dwa sezony będę miał okazję pracować z silnymi kobietami, przy okazji dążąc do ukończenia studiów magisterskich — zapowiedział Dobrowolski.

Jak sam jednak przekazuje, nie kończy na ten moment kariery siatkarskiej.

Źródło: UKS Chemik SMS Olsztyn; Instagram Kacper Dobrowolski

Janusz Siennicki