Temperatura rośnie, a lasy mogą płonąć!

2024-04-30 17:41:56(ost. akt: 2024-04-30 17:44:39)

Autor zdjęcia: second sight on Unsplash

W związku z pojawieniem się wysokich temperatur obniżyła się wilgotność ściółki w lasach, oznacza to zwiększone ryzyko powstania pożaru - poinformowało we wtorek Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa.
Instytut przekazał, że w niektórych punktach pomiaru poziom wilgotności ściółki spada poniżej 10 proc., czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie.

IBL podsumował, że od początku roku odnotowano 557 pożarów lasów, z czego 329, czyli prawie 60 procent miało miejsce w kwietniu. "Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju. Mogące wystąpić lokalne i przelotne opady w nieznacznym stopniu wpłyną na krótkotrwałe ograniczenie zagrożenia" - ostrzega instytut.

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność i dużą rozwagę. Wystąpienie tzw. pogody pożarowej nie oznacza jedynie wysokiego ryzyka powstania pożaru (nawet od niedopałka papierosa), ale również jego szybkie rozprzestrzenianie się.

Wysokie ryzyko pożarów występuje na znacznym obszarze kraju. W województwach dolnośląskim, lubuskim, opolskim i podlaskim zagrożenie pożarowe jest szacowane jako duże.

Duży stopień zagrożenia występuje również w części województw: podkarpackiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

Z wyjątkiem obszarów górskich w pozostałej części kraju zagrożenie pożarowe jest szacowane jako średnie.

IBL zauważa, że prawie wszystkie pożary lasu powstają w wyniku działania ludzi - zarówno nieumyślnego, jak i świadomego - którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.


PAP


bm