Podsumowanie akcji "Prędkość". Na Warmii i Mazurach prawie tysiąc wykroczeń jednego dnia

2024-04-24 16:00:12(ost. akt: 2024-04-24 16:02:54)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

19 kwietnia policjanci prowadzili ogólnopolskie działania „Prędkość”, których celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. Działania miały charakter międzynarodowy i koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL.
Policjanci zwracali szczególną uwagę na kierujących pojazdami, którzy przekraczali dopuszczalną prędkość. Dokonywali pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

W działania zaangażowane były również policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem było przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym przekraczanie dopuszczalnej prędkości.

W piątek (19 kwietnia) podczas ogólnopolskich działań „Prędkość”, policjanci z Warmii i Mazur ujawnili 937 wykroczeń, w tym 800 za przekroczenie dozwolonej prędkości. Skontrolowali 1068 pojazdów, nałożyli 734 mandaty i pouczyli 192 osoby.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Policja apeluje do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów oraz w rejonie skrzyżowań.