Szkoła podstawowa nr 7 w Olsztynie zmienia patrona, nie chce Kruczkowskiego

2024-04-22 08:27:55(ost. akt: 2024-04-22 08:28:37)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: UM Olsztyn

Na wniosek nauczycieli i rodziców radni Olsztyna wyrazili w piątek zgodę na zmianę patrona szkoły podstawowej nr 7. Dotychczas patronem szkoły był Leon Kruczkowski, który w ocenie wnioskodawców "wielokrotnie wyrażał akceptację i afirmację dla ustroju komunistycznego".
Radni Olsztyna jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę patrona szkoły podstawowej nr 7. Oficjalnie szkoła zmieni imię od nowego roku szkolnego.

— W ocenie dyrektora, rodziców uczniów i całej społeczności szkolnej upamiętnienie Leona Kruczkowskiego w nazwie szkoły stoi w sprzeczności z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. (...) Z danych Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że Leon Kruczkowski podczas swoich wystąpień sejmowych wielokrotnie wyrażał akceptację i afirmację dla ustroju komunistycznego" — napisali przedstawiciele społeczności szkolnej i dodali, że zastąpienie Kruczkowskiego "Ziemią Warmińską" "przyczyni się do kształtowania patriotyzmu lokalnego, przywiązania do Warmii jako małej ojczyzny oraz promowania jej kultury, historii, walorów krajobrazowych i ludzi związanych z regionem".

Podkreślono także, że "w erze globalizmu przywiązanie do historii i tradycji regionu jest dla młodych ludzi realną wartością, która może pomóc im w budowaniu własnej tożsamości".

W czasie dyskusji nad uchwałą radni PiS wyrażali uznanie dla społeczności szkolnej, że sami zainicjowali tę zmianę.

— Kropla drąży skałę, wierzę, że doczekamy się też końca pomnika sowieckiego w Olsztynie — skomentował uchwałę radny PiS Jarosław Babalski, nawiązując do pomnika zwanego "szubienicami", który poprzedni wojewoda nakazał rozebrać samorządowi miasta.

— Pomnik ten w założeniu miał wyrażać wdzięczność Armii Czerwonej za "wyzwolenie" Warmii i Mazur. Samorząd nie chce go rozebrać - podkreśla, że jego autorem jest znany artysta Xawery Dunikowski — dodał radny.

Imię "Ziemi Warmińskiej" noszą szkoły w Bisztynku, Barczewie i Pieniężnie.

(PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska