Mirosław Arczak rekomenduje kandydaturę Roberta Szewczyka na prezydenta Olsztyna

2024-04-16 12:04:57(ost. akt: 2024-04-16 12:53:36)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W najbliższą niedzielę mieszkańcy Olsztyna wybiorą swojego prezydenta. Do drugiej tury wyborów wszedł Robert Szewczyk (KO) i Czesław Jerzy Małkowski (własny komitet). Kandydaturę tego pierwszego poparł radny Mirosław Arczak, który w pierwszej turze wyborów uzyskał ponad 6 tys. głosów.
Emocje przed drugą turą wyborów prezydenckich w Olsztynie rosną. W najbliższą niedzielę (21 kwietnia) mieszkańcy na kartach do głosowania znajdą tylko dwa nazwiska: Roberta Szewczyka i Czesława Małkowskiego.

Obydwaj panowie w pierwszej turze w pierwszej turze uzyskali ponad 50 proc. wszystkich głosów, bo Szewczyk 32,81 proc. natomiast Małkowski 21,16 proc. Pozostaje jednak jeszcze połowa mieszkańców, którzy wzięli udział w pierwszej turze wyborów, jednak zaufali innym kandydatom. Dla wielu z nich wybór będzie to trudny wybór, w którym mogą pomóc kandydaci, na których głosowali.

Jako pierwszy swoje stanowisko w sprawie drugiej tury wyborów w Olsztynie wygłosił kandydat Wspólnego Olsztyna na prezydenta radny Mirosław Arczak.

Olsztyn po Grzmowiczu, czyli hashtag, który wprowadziłem na moich mediach społecznościowych staje się rzeczywistością, bo już w najbliższą niedzielę wybierzemy nowego prezydenta. Z uwagą przyglądamy się wszystkim programom wyborczym, wysłuchujemy debat i spotykamy się z tymi, którzy wyrażają taką wolę. Z tych rozmów i analiz mamy swoje stanowisko w sprawie rekomendacji kandydata, na którego oddać swój głos w drugiej turze — mówi radny Mirosław Arczak.

Przede wszystkim apelujemy do wszystkich mieszkańców, żeby wzięli udział w drugiej turze wyborów prezydenckich w Olsztynie. Jak górnolotnie by to nie zabrzmiało, należy wziąć sprawy przyszłości Olsztyna w swoje ręce. To od niedzielnych wyborów w dużej mierze zależy to, w którą stronę pójdziemy jako miasto — mówi radny Arczak.

Jako Wspólny Olsztyn w drugiej turze wyborów prezydenckich w Olsztynie rekomendujemy Roberta Szewczyka. Rekomendujemy tego kandydata z uwagi na liczne podobieństwa i zbieżności, jeśli chodzi o program. Za podstawę do tej decyzji posłużyła nam rzeczowa analiza programów, w których duża część się pokrywa — powiedział Mirosław Arczak.

Fot. Zbigniew Woźniak

Oto punkty, które Mirosław Arczak wskazał jako wspólne priorytety jego i Roberta Szewczyka:

— Pilne podniesienie pensji pracownikom Urzędu Miasta i miejskich instytucji oraz ustalenie systemu rewaloryzacji tych wynagrodzeń;

— Techniczna modernizacja szkół, aby zredukować koszty ich funkcjonowania;

— Modernizacja Zatorzanki i targowisk miejskich;

— Utrzymanie priorytetu tramwajowego na skrzyżowaniach;

— Zapewnienie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów szkół średnich;

— Brak woli przedłużenia ul. Mazowieckiego przez Park Kusocińskiego,

— Wprowadzenie tzw. modelu ruchu, czyli oprogramowania stymulującego zmiany natężenia pojazdów na sieci drogowej w zależności od bieżącej sytuacji;

— Korzystanie z eksperckiej wiedzy i doświadczenia mieszkańców poprzez tworzenie tematycznych rad, np. w zakresie zwierząt, zieleni, kultury czy sportu.

Dodatkowo wspólnie z Robertem podzielamy także kilka spraw światopoglądowych takich jak kontynuacja i rozwijanie programu in vitro, brak możliwości stosowania klauzuli sumienia wśród lekarzy ze Szpitala Miejskiego czy wspieranie aspiracji mieszkańców poprzez udzielenie swojego patronatu np. nad Marszem Równości — zauważa radny Mirosław Arczak.

Czesław Małkowski już był prezydentem Olsztyna i choć było to kilkanaście lat temu, to niektórzy z nas dobrze pamiętają, że ówczesny Olsztyn wcale nie był krainą mlekiem i miodem płynącą. Nie chcemy dla siebie, dla naszych dzieci, naszych firm, klubów sportowych i organizacji powrotu do tamtych czasów – czasów braku transparentności i jawności w działaniach urzędu, subiektywnej uznaniowości, kwiatowego rozdawnictwa, pozorów dobrego gospodarowania — mówi Mirosław Arczak.

Fot. Zbigniew Woźniak

Kandydat Wspólnego Olsztyna zaznacza, że jego rekomendacja nie jest jednoczesną zapowiedzią koalicji lub ścisłej współpracy z obozem Roberta Szewczyka w przyszłej Radzie Miasta.

Nie wejdę do klubu Koalicji Obywatelskiej, ani nie będę stale wspierał prezydenta. To jeszcze mocniejsze, krytyczne spojrzenie. Jako kontrkandydat byłem świadkiem tych wszystkich obietnic, których uważnie słuchałem. Olsztyn Grzmowicza się kończy, wszyscy zapowiadają nowe otwarcie i my również z nową energią wchodzimy do Rady Miasta — podkreśla radny Arczak.

Robert Szewczyk nie jest dla nas idealnym kandydatem. Jako kontrkandydat przedstawiałem alternatywne rozwiązania dla wielu kwestii. Jako nie stuprocentowy kandydat będzie jednak prezydentem lepszym, sprawniejszym, nowocześniejszym i lepiej działającym niż Czesław Małkowski. Apelujemy jeszcze raz o udział w drugiej turze i przypominamy nasze niezmienne od wielu lat motto "Olsztyn należy do Ciebie, Olsztyn zależy od Ciebie". Z tym przesłaniem zostawiamy państwa na drugą turę i rekomendujemy Roberta Szewczyka — podkreśla Mirosław Arczak.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak