Premier Donald Tusk odwołał Jacka Protasiewicza ze stanowiska II wicewojewody dolnośląskiego

2024-04-15 12:24:05(ost. akt: 2024-04-15 13:00:03)
Czy wicewojewoda Protasiewicz zostanie odwołany?

Czy wicewojewoda Protasiewicz zostanie odwołany?

Autor zdjęcia: Radio dla Ciebie

Premier Donald Tusk podjął decyzję o odwołaniu Jacka Protasiewicza ze stanowiska II wicewojewody dolnośląskiego - podało w poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu.
Protasiewicz - wiceprzewodniczący Unii Europejskich Demokratów, w ostatnich latach związany z PSL - w niedzielę wywołał poruszenie swoimi kontrowersyjnymi wpisami na platformie X, w których obrażał politycznych przeciwników oraz dziennikarza.

W poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że premier Donald Tusk podjął decyzję o odwołaniu Jacka Protasiewicza ze stanowiska II wicewojewody dolnośląskiego.

Jak przekazano w komunikacie, premier powołuje i odwołuje wojewodów na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przypadku wicewojewodów do powołania i odwołania wymagany jest wniosek właściwego wojewody.

Wcześniej od "niestosownych wpisów" Protasiewicza odcięło się PSL. "Nie ma naszej zgody na działania niezgodne ze standardami etycznymi, jakie stawiamy naszym przedstawicielom w życiu publicznym. W tej sprawie zostaną podjęte odpowiednie kroki" – podkreśliło ugrupowanie.

W poniedziałek wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że wpisy Protasiewicza "są nie do przyjęcia i w żaden sposób nie utożsamiamy się z nimi". „Zalecam mu naprawdę odpoczynek i to mu mówiłem” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Od wypowiedzi Protasiewicza zdystansował się również wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń. W mediach społecznościowych zamieszczone zostało krótkie oświadczenie w tej sprawie. "Wypowiedzi pana Jacka Protasiewicza zamieszczane w internecie są jego prywatnymi opiniami i w żaden sposób nie wyrażają stanowiska Wojewody Dolnośląskiego" – napisano we wpisie zamieszczonym na Facebooku.(PAP)