Leśne arboretum w Kudypach otwarte dla zwiedzających. Turyści mogą podziwiać około tysiąca gatunków roślin

2024-04-15 11:16:25(ost. akt: 2024-04-15 11:18:05)
Arboretum Kudypy

Arboretum Kudypy

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Od poniedziałku, po zimowej przerwie, otwarto dla zwiedzających leśne arboretum w nadleśnictwie Kudypy. Prezentowane tam kolekcje drzew i krzewów liczą około tysiąca gatunków i odmian.
Jak przekazała Paulina Rutkowska z nadleśnictwa Kudypy, w leśnym ogrodzie botanicznym widać już liczne oznaki wiosny.

Fot. Nadleśnictwo Kudypy

— W pełni kwitnienia są drzewa owocowe, przylaszczki i zawilce, a na stawach powoli pojawiają się kaczeńce. Kwitnąć zaczynają też pierwsze magnolie i niektóre różaneczniki — mówiła.

W zajmującym powierzchnię około 15 ha arboretum, poza tzw. lasem naturalnym, można zobaczyć dział flory polskiej z 300 gatunkami i odmianami rodzimych drzew i krzewów oraz kolekcję 700 gatunków i odmian drzew występujących w lasach.

Dostępne jest również lapidarium geologiczne, tj. kolekcja kamieni i głazów narzutowych z terenu Warmii i Mazur, a także eksponaty historyczne związane z pracą leśników.

Fot. Nadleśnictwo Kudypy

Utworzone w 1989 roku arboretum - poza kolekcjonowaniem roślin - zajmuje się także prowadzeniem badań naukowych i edukacją przyrodniczą. Do jego utworzenia przyczyniły się huraganowe wiatry, które w 1983 r. wywróciły część drzew znajdujących się w drzewostanie nasiennym.

Na osłabienie drzewostanu wpłynął dodatkowo spadek poziomu wód gruntowych, powstanie naturalnych luk i szkodniki wtórne. W to miejsce powstał ogród botaniczny.

Fot. Nadleśnictwo Kudypy

Arboretum czynne jest codziennie od połowy kwietnia do końca października.

(PAP)

autor: Marcin Boguszewski