Tor Ninja Warrior w Olsztynie? Powstanie w parku Nagórki-Jaroty [ZDJĘCIA]

2024-04-03 18:30:39(ost. akt: 2024-04-03 15:48:21)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ninja Warrior to bardzo popularny program telewizyjny, w którym uczestnicy pokonują tor przeszkód na czas. Park Nagórki-Jaroty to popularne miejsce, w którym mieszkańcy Olsztyna spędzają swój wolny czas. Czemu więc tego nie połączyć?
Park Nagórki-Jaroty to najnowszy park w Olsztynie, który powstał z inicjatywy dwóch radnych - Łukasza Łukaszewskiego i Pawła Klonowskiego, którzy za pomocą Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego skutecznie rozwijali tereny dookoła zbiornika retencyjnego, który powstał w czysto praktycznych celach: magazynowaniu wody z opadów deszczu i zapobieganiu zalewaniu okolicznych piwnic.

— Historia parku między Nagórkami a Jarotami sięga 2016 roku, kiedy to trwał spór, w którym udało nam się wynegocjować przeznaczanie tych terenów pod miejską zieleń, zamiast sprzedać tą ziemię deweloperom — mówi radny Łukasz Łukaszewski.

Przykład parku Nagórki-Jaroty pokazuje, że budżet obywatelski da się wykorzystać nie tylko do "małych inwestycji", ale także tych, które pozwolą wybudować duże rzeczy. Dzięki współpracy radnych z miastem udało się w tym miejscu wybudować zbiornik retencyjny, który za pomocą OBO został otoczony ścieżkami rowerowymi, traktami pieszych, ławkami, sprzętami do ćwiczeń czy rekreacji.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Park Nagórki-Jaroty do tej pory dwukrotnie wygrywał OBO. Za pierwszym razem udało nam się zagospodarować tereny dookoła zbiornika, natomiast druga edycja to odpowiedź na to, czego chcą mieszkańcy — podkreśla radny Paweł Klonowski.

W ubiegłorocznej edycji OBO Park Nagórki-Jaroty zyskał 800 tys. zł na dalszy rozwój. Pomysłodawcy doskonale wiedzą, na co przeznaczyć te pieniądze.

— Około 300 tys. zł zostanie przeznaczone na dodatkowy ciąg pieszo-rowerowy. W ubiegły piątek udało nam się znaleźć jego wykonawcę, którym będzie ta sama firma, która robiła pierwszą część parku. Cieszymy się z tego wyboru, bo ten wykonawca dobrze zna ten obiekt i jego specyfikę — mówi radny Łukaszewski.

— Mieszkańcy zgłaszali nam, że w parku przydałby się tor przeszkód przypominający ten z programu Ninja Warrior. Takie rozwiązania funkcjonują też w innych miastach, więc stwierdziliśmy "czemu nie", i zaczęliśmy szukać sprzętu, w który można taki tor wyposażyć — dodaje radny Klonowski.

Fot. Zbigniew Woźniak

Koszt budowy toru przeszkód to mniej więcej 150 tys. zł, jednak jego koszt może się zmienić w zależności od jego wyposażenia.

Park Nagórki-Jaroty startuje także w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Radni zapowiadają, że jeśli ponownie park wygra głosowanie, to zadbają przede wszystkim o jego drzewostan i zagospodarowanie niewielkiego lasku nieopodal parku.

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olsztyniak1979 #3114333 4 kwi 2024 11:19

    A może radni zastanowiliby się jeszcze nad poprawą atrakcyjności terenów rekreacyjnych na Osiedlu Generałów? To ten sam okręg wyborczy...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Tom #3114325 3 kwi 2024 23:33

    HAHAHAHA...... Przed wyborami wymyślili i wzięli się do roboty. To jakiś wyborczy Suchar.

    odpowiedz na ten komentarz