Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

2024-03-24 11:15:33(ost. akt: 2024-03-24 11:19:28)

Autor zdjęcia: PAP

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym Kościół katolicki wspomina najważniejsze wydarzenia historii zbawienia świata i zbawienia każdego człowieka - przypomniał w sobotę rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym Kościół katolicki wspomina najważniejsze wydarzenia historii zbawienia świata i zbawienia każdego człowieka - przypomniał w sobotę rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik Episkopatu podkreślił w komunikacie przesłanym PAP, że w Wielkim Tygodniu będziemy rozważać najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Misterium Paschalne.

Ks. Gęsiak wyjaśnił, że święte Triduum Paschalne rozpoczyna się mszą Wieczerzy Pańskiej, a kończy nieszporami w Niedzielę Wielkanocną.

Jak dodał, przez trzy dni przychodzimy codziennie do kościoła uczestnicząc w liturgii Triduum, które stanowi właściwe obchody Świąt paschalnych, a nie dopiero Niedziela Wielkanocna i następujący po niej poniedziałek.

Rzecznik Episkopatu zachęcił, by świętowanie wielkanocnych misteriów należy rozpocząć w Wielki Czwartek mszą św. Wieczerzy Pańskiej.

"Podczas tej liturgii wspominamy ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Warto tego dnia dziękować Panu Bogu za Jego obecność pośród nas w Najświętszym Sakramencie oraz za dar szafarzy Eucharystii, czyli kapłanów, dzięki którym Bóg – mocą Ducha Świętego – zstępuje podczas mszy św. na ołtarz" - podkreślił.

Ks. Gęsiak przypomniał, że w Wielki Piątek nie sprawuje się mszy św. "To jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. W jej trakcie adoruje się krzyż jako narzędzie naszego zbawienia" – wyjaśnił.

Przypomniał, że tego dnia obowiązuje post ścisły: ilościowy i jakościowy.

Rzecznik KEP zaznaczył, że kulminacją Triduum jest Wigilia Paschalna, sprawowana w noc zmartwychwstania. "Św. Augustyn nie bez powodu nazwał ją +matką wszystkich wigilii+, gdyż jest ona przebogata w czytania i symbole, które prowadzą nas przez całą historię zbawienia" – zastrzegł.

W archidiecezji warszawskiej w Niedzielę Palmową, 24 marca br. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz o godz. 11 poprowadzi procesję z palmami i odprawi mszę św. w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 18 w archikatedrze warszawskiej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi bp Michał Janocha.

W Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej o godz. 17 w archikatedrze warszawskiej będzie przewodniczył bp Piotr Jarecki. O godz. 20 ulicami stolicy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa.

W Wielką Sobotę kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Wigilii Paschalnej o godz. 20 w archikatedrze warszawskiej i wygłosi homilię. Na zakończenie eucharystii ulicami Starego Miasta przejdzie procesja rezurekcyjna.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 11 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę św. i wygłosi homilię w bazylice archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.


red./PAP